• 8 Yorum • G8

  Rusya gruba daha sonradan dahil olmuş ve bu ülkeler G8 ülkeleri olarak anılmaya başlanmıştır. G8 ülkeleri 1975’ten beri yıllık ekonomi zirveleri düzenlemektedirler. G8 Uluslararası hükümetler formu olup, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Rusya, İngiltere ve Amerika dünya ekonomisinin yaklaşık %65 ini temsil ederler. Grubun aktiviteleri yıl bazında konferanslar ve politik araştırmaları içerir. Üye ülkelerin hükümet başkanlarının yıllık zirve toplantısına katılması ile doruğuna ulaşır. Her yıl G8 ‘in üye devletleri grubun başkanlık görevini üzerine alır.Başkanlığı elinde bulunduran grubun gündemini belirler ve o yılki toplantı için ev sahipliği yapar. 2007 için başkanlık sırası Almanya’dadır ve 33’üncü G8 toplantısı için Heiligendamm’da 6-8 Haziran’da ev sahipliği yapmıştır.

  G20

  20 Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Başkanı Grubu, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan 19 ülkeden ve Avrupa Birliği Komisyonu’ndan oluşuyor. Daha çok İngilizce Group of 20 (20 Grubu) kavramının kısaltması olan G20 adıyla bilinir.

  G20 ülkelerini Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği Komisyonu oluşturuyor.
  G20’ye üye 19 ülkenin hepsinin milli geliri dünyada ilk 31’de yer alıyor. Tayvan, İsviçre, Norveç, İran ve Venezüella, ekonomik olarak bazı üyelerden daha büyük olmalarına rağmen G20’de bulunmuyor. Birçok Avrupa Birliği ülkesi de, G20’de bağımsız olarak değil sadece AB Komisyonu olarak temsil ediliyor.

  Sonuç Olarak

  – G8 ve G20’nin kökeni İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Kanada, Japonya, İtalya ve Almanya ülkelerinin oluşturduğu G7 şeklinde adlandırılan yedi güçlü ülkenin koalisyonuyla oluşur.
  – G7’nin kuruluş amacı Arap Milletler tarafından Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallığa uygulanan petrol ambargosuna karşı, amacıyla kurulmuştur. G7 uluslararası ekonomik ve politik karar verme yönünden etkilidir.
  – 1997 yılında Rusya G7’ye katıldı ve koalisyonun adı G8 olarak değiştirildi.
  – 1999 yılında G8’e on altı ülke daha eklenerek adı G20 şeklini aldı. G20’ye eklenen en önemli ülkelerden Suudi Arabistan, Güney Kore ile birlikte ekonomik güç merkezi haline gelen Çin sayesinde mevcut ve gelecekteki ekonomik krizlerin etkilerini hafifletme odaklı zirveler gerçekleştirilmektedir.


  Konuyla ilgili yorumlar

  1. BadSantavsf

   hello there. What can i do for you hehes thanks

   i registered 2 weeks ago but i cant find where can i search any words.

   thanks for help 🙂

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir