Espresso ve Filtre Kahve arasındaki başlıca farklar

  • Espresso İtalya’ya özgü bir kahve hazırlama türüdür.
  • Filtre kahve, öğütülmüş olarak bir filtrenin içinde bekleyen kahvenin üstüne sıcak su dökülerek demlenmesiyle ortaya çıkar.
  • Espresso yüksek basınçlı sıcak su ile demlenir.
  • Espresso, Filtre kahveye göre daha az miktarda olup daha yoğun kahve tadı içerir.
  • Espresso daha çok Amerika ve Avrupa’da yaygın olarak kullanır.
  • Espresso’nun bir diğer farkı da filtre kahveye göre üzerinde daha fazla krema kalmasıdır.
  • Filtre kahvenin kafein oranı genelde daha fazla olarak bilinir.
  • Espresso 25-30 içinde demlenirken filtre kahvede bu süre daha uzun ve değişken olabilir.
Detaylı açıklamalar

Filtre Kahve

Filtre kahve, öğütülmüş olarak bir filtrenin içinde bekleyen kahvenin üstüne sıcak su dökülerek demlenmesi demek. Bu yöntem ile öğütülmüş kahve çekirdeğinin muhteşem aromasını, tadını ve kokusunu ise bardağımıza aktarıyoruz; kahvenin tortusunu, yağını ve çekirdeklerini filtrenin içinde bırakmış oluyoruz.

Kahve

Dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek olan kahve, günlük dünya çapında 2.25 milyar kupaya ulaştı. Kahve ağacının tohumu olan yeşil kahve çekirdekleri tropikal iklimde yüksek bölgelerde yetişmektedir. Birçok çeşidi olmasına rağmen iki çeşit kahve türü yaygındır. Arabica kahve çekirdekleri dünya kahve üretiminin %80’ini oluşturmaktadır, %20’si ise robusta kahve çekirdekleridir.

Kahve Üretimi

En çok kahve dünya üretiminin %25’lik kısmıyla Brezilyada gerçekleşmektedir. Onu sırasıyla; VietnamKolombiyaEndonezya ve Etiyopya takip etmektedir. Neredeyse bütün ülkelerde senede bir kere hasat alınsa da kolombiya gibi bazı ülkelerde 2 defa hasat alınmaktadır. Kahve çekirdekleri yetiştikleri hava koşullarına, toprak bileşenlerine göre tat, aroma, acidite ve gövde özelliklerini almaktadır. Bu yüzden kahveler yetiştirildikleri bölgeye göre sınıflandırılırlar. Sadece bir yörede yetişmiş kahvelere single origin, birçok farklı bölgeden gelen kahvelerin karıştırılması ile elde edilen kahvelere harman(blend) denmektedir.

Kahve Kavurma

Kahveler yeşil çekirdek olarak yıllarca bir değişiklik görmeden saklanabilirler. Bu yüzden kahveler yetiştirildikleri bölgelerden Türkiye’ye yeşil çekirdek olarak sevk edilmektedirler. Petra, Coffee Sapiens, Kronotrop, Cool Beans, Urban Grind, Caffe Fresco, Coffeerem, Coffeemamma, Overdose, Punctum, Shorts Coffee gibi markaların tecrübeli baristaları tarafından, kahvenin tadını en güzel ortaya çıkaracağını düşündükleri profilde kavrulurlar. Illy, Bialetti, Caffe Vergnano gibi klasik italya kahve kültürünü sürdüren markalar kahvelerini İtalya’da kavurup bütün dünyaya dağıtım yapmaktadır.

Kahve Çeşitleri

Kahve, içecek olarak tüketebilmek için öğütülmeli ve demlenmelidir. İstenilen kahve tadına ve sahip olunan ekipmana göre demleme yöntemi seçilir. Espresso, yüksek basınçtaki sıcak suyun ince öğütülmüş kahve içinde geçirilerek demlenir. Az miktarda, yoğun ve kremamsı bir kahve elde edilir. Filtre kahvede sıcak su kahve üzerine dökülür, suyun kahvenin özünü alması beklenir ve filtrelenerek bir kupa veya karafa aktarılır.

Kahve Demleme Ekipmanları

Kavrulmuş kahve çekirdeklerinin kullanılacak ekipmana uygun boyutta öğütülmesi gerekmektedir. Türk Kahvesi için çok ince; espresso için ince; hario, moka pot, aeropress için ince-orta; filtre kahve makinesi için orta; chemex için orta-kalın; french press için kalın; soğuk demleme için çok kalın öğütülmüş kahve kullanılması uygun olacaktır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir