VPN ve Proxy Arasındaki Fark Nedir?

VPN ve Proxy arasındaki fark nedir? VPN nedir? Proxy nedir? VPN ne işe yarar? Proxy ne işe yarar? Hangisini kullanmalısınız?

Erişim engeli olan bir web siteye VPN veya proxy kullanarak giriş yapılabiliyor. Her ne kadar benzer şeyleri gerçekleştiriyor olsalar da bu ikisi de farklı ağ teknolojileridir.

VPN Nedir?

VPN nedir? VPN’in açılımı İngilizce Virtual Private Network yani Sanal Özel Ağdır. VPN, sanal özel ağ teknolojisidir.

VPN öncesinde fiziken birbirine uzak ofisler arasında kablo çekilerek özel ağlar oluşturulurdu. Bu çok masraflı bir yöntemdi. 1996 yılında Microsoft bünyesinde iki bilgisayar arasında tünelleme protokolleri ile sanal özel ağ oluşturuldu. VPN önce işletmeler tarafından sonra da bireyler tarafından sıkça kullanılmaya başlandı.

VPN sayesinde birbirine uzak ofisler arasında sanal özel ağlar oluşturulur. Covid-19 ile birlikte popüler hale gelen home-office çalışma modelinde VPN sayesinde home-office çalışanlar şirket ağına bağlanır. VPN ile uzaktan çalışma güvenli bir şekilde gerçekleştirilir.

Erişim engellerinin artışı ile birlikte VPN programları bireyler arasında da popüler bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

VPN Ne İşe Yarar?

VPN programları bireyler için çevrimiçi gizlilik ve güvenlik demektir. İnternet, veri trafiği için güvenli sistemlere ve altyapıya sahip değildir.

İnternet servis sağlayıcısı (İSS) çevrimiçi aktivitelerinizi izler. Otel, kafe, havaalanı ve alışveriş merkezinde bağlanılan şifresiz Wi-Fi ağlarının operatörleri çevrimiçi aktivitelerinizi izler. Bu şifresiz Wi-Fi ağlara siber saldırganlar kolaylıkla sızabilir, telefonunuzu veya bilgisayarınızı ele geçirebilir. Kişisel veri ve bilgileriniz şifresiz ağlarda çalınabilir.

VPN programları öncelikle veri alışverişinizi yani çevrimiçi aktivitelerinizi şifreler. VPN programını aktifleştirdiğinizde bilgisayarınızın bütün trafiği VPN sunucusu üzerinden gerçekleştirilir.

VPN programını indirdikten sonra bir sunucu seçip VPN’i aktifleştirdiğinizde neler olur?

 • İSS çevrimiçi aktivitelerinizi göremez.
 • Ağ operatörleri çevrimiçi aktivitelerinizi göremez.
 • IP adresiniz gizlenir ve yeni bir IP adresine sahip olursunuz.
 • Web siteler gerçek IP adresinizi göremez.
 • Erişime engelli web sitelere erişirsiniz.
 • Yurtdışında mevcut olan çevrimiçi içeriklere erişirsiniz.
 • Sınırsız kotaya sahip olabilirsiniz.
 • Yurtdışına gittiğinizde Türkiye sunucusuna bağlanıp Türkiye’deki çevrimiçi içeriklere ulaşabilirsiniz.
 • VPN programları ile veri trafiğiniz şifrelenir.
 • Netflix ABD, Disney Plus içeriklerini VPN ile izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VPN programları bazı güvenlik duvarlarını aşamayabilir. Ücretsiz VPN programları ile anonimlik elde edemeyebilirsiniz. Çevrimiçi aktiviteleriniz ücretsiz VPN programı tarafından kaydedilebilir.

Ücretsiz VPN programlarını zorunda kaldığınızda kısa süreli işlemler için kullanın.
Proxy Nedir?

Normalde web tarayıcısı üzerinden internette gezinirken bilgisayarınız web siteye direkt olarak bağlanır ve okuyacağınız web sayfalarını indirmeye başlar.

Proxy sunucusu kullandığınızda bilgisayarınız bütün trafiği proxy sunucu üzerinden gerçekleşir. Bir web siteye giriş yapmak istediğinizde proxy sunucusu ilgili bilgiyi indirir ve bilgisayarınıza yönlendirir.

Proxy Ne İşe Yarar?

Proxy kullandığınızda web siteleri anonim olarak ziyaret edersiniz Trafik bilgisayarınızdan değil de proxy sunucusundan geliyor gibi gözükür.

Erişim engellerini aşarsınız. Örneğin, Netflix ABD veya Netflix İngiltere içeriklerini proxy sunucu ile izlemeyi deneyebilirsiniz.

VPN ve Proxy Arasındaki Fark Nedir?

VPN ve proxy arasındaki fark nedir?

 • Proxy sunucusu üzerinden gerçekleştirilen trafik başkaları tarafından görülebilir. Proxy sunucular şifreleme sağlamaz.
 • VPN programları ise bilgisayarınızın trafiğini şifreler. Bu şifreleme AES-256 bit gibi şifreleme algoritmaları olduğunda hacklenmeniz neredeyse imkansızdır.
 • VPN programları bilgisayarınız ve internet arasında güvenli bir sanal tünel oluştururken proxy sadece bir geçit olarak düşünülebilir.

Proxy sunucularda bilgisayarınız ve proxy sunucusu ve web site arasındaki veri trafiği şifresizdir. Proxy sunucular ile sadece erişim engellerini aşabilirsiniz fakat bazı güvenlik duvarlarını aşamayabilirsiniz.

VPN programları proxy sunuculara göre daha güvenlidir. İnternet trafiğinizi şifrelemenin yanında VPN programları coğrafik engellemeleri de ortadan kaldırır. IP adresinizi dilediğiniz ülke üzerinden VPN ile değiştirebilirsiniz. Özellikle HTTPS Everywhere gibi bir eklentiyi entegre olarak kullanan VPN programları ile internette tamamen anonim olabilirsiniz.

Bazı VPN programları sınırsız bant genişliği sağlar. Bu şekilde İSS size kota koysa bile kotasız gibi interneti kullanabilirsiniz. VPN ile dilediğiniz ülkeden internete o ülkedeki VPN sunucusu sayesinde bağlanabilirsiniz.

VPN ve Proxy benzer gözüken fakat farklı teknolojilerdir. Güvenli internet deneyimi için VPN, kısa süreli erişim engellerini aşmak için proxy kullanabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir