Mimar ve iç mimar arasındaki başlıca farklar;

  • Mimar bir yapının dış kabuğunu tasarlayarak sıra dışı farklı dış tasarımı ve yapının genel konseptini belirleyen kişiye denir.
  • İç mimar mimarlar tarafından hazırlanmış ve mühendisler tarafından sağlam bir şekilde ayağa dikilmiş bir yapı içerisindeki bölünmüş ya da bölünmemiş mekanların iç kısımlarını ihtiyaç doğrultusunda tasarlayıp kullanıcının tarzını yansıtarak yaşarken onu rahatsız etmeyecek şekilde tasarlayıp uygulamasından sorumlu olan kişiye denir.
  • İç mimarlar mobilyadan, aydınlatma elemanlarına, perdeden kullanılacak duvar kağıdına kadar her türlü dekoratif objeleri tasarlayabilen ve bunun uygulanmasından sorumlu olan kişidir.
  • İç mimarlar mimarlara göre çok daha fazla detayla uğraşırlar. Bir perde bir obje tasarımı bile bazen haftaları alabilmektedir.
  • İç mimarlar, mekanların; duvarların, tavanların, zeminlerin, doğal ve yapay aydınlatmaların, havalandırma ve mekanın hava almasından, obje ve mobilyaların konumlandırılıp tasarlanmasına kadar tüm detayları kaplayan ve de kapsayan meslek disiplinidir.  • Mimar da aslında şehir plancısı tarafından tanımlanmış alana kullanıcını kendi fonksiyonlara sahip ihtiyaçlarına cevap verebileceği bir yapı(Konut,İş yeri,Sanayi Yapısı vs.) tasarlar.
  • Bina yapılması uygun görülmüş alan içinde, en uygun yeri tespit ederek bir iskelet oluşturur. Bu iskeleti çevresi ile uyumlu hale getirerek, Şehrin dokusuna uygun gerekli teknik detaylara ve parametrelere göre yapıyı tasarlar.
  •  Bir iç mekan tasarımında aklınıza gelen gelmeyen her zerre iç mimarlık mesleği disiplin alanına girmektedir.Renkler, prizler, priz modelleri, mobilya, mobilya malzemeleri, kaplamalar, ahşaplar, metaller, alçılar ve aklınıza gelen tüm her şey iç mimarların bilgi uzmanlığı alanına girer.

Detaylı açıklama;

Mimarlıkta İç mimarlıkta lisans diploması gerektiren meslek dallarıdır.Dolayısıyla bu mesleklerin ünvanlarını kullanabilmenizin tek yolu bu diplomalara sahip olmaktır.
Ancak mesleki deneyim kursları vasıtasıyla kendinizi bu konularda geliştirerek piyasada bu işi yapıp para kazanmanız mümkün olabilir fakat asla imza yetkiniz olmaz.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir