• 1 Yorum • isofixli ve Kemerli bebek oto koltuğu arasındaki başlıca farklar;

  • isofix oto koltuğunun güvenliğini daha da artıran bir sistemdir.
  • İsofix koltuk direkt arabaya monte edilir ve  emniyet kemeri ile koltuğu bağlamaya gerek kalmaz.
  • Kemerli koltuklar ise araçta sabitlenmeyip, emniyet kemeri ile bağlanır.
  • Kemerli koltukları araca bağlarken emniyet kemeri yanlış bağlanabiliyor ve çocuğun güvenliği riske giriyor.
  • İsofixte böyle bir risk daha aza iniyor.
  Detaylı açıklama;

  Trafikte emniyetin  sağlanması için gerekli bazı kurallar olur ve bunlardan birisi getirilen ön koltuk kuralıdır. İnsanların can sağlığını sağlamak için çocukların önde oturması emniyet kemerlerinin yetersiz kalıp ciddi yaralanmalara neden olacağından dolayı yaş sınırı getirilmiştir. Ülkemizde trafik soldan akar.

  Ön koltukta oturacak kişiler için 12 yaşına gelmeleri gerekir durumu 10 yaşa indirildi . Küçük yaşta çocukların önde oturtulması cezai işlem uygulanmasına sebep olur. Trafik polisleri tarafından çevrilerek ciddi bir para cezasına almaktadırlar yada evinizde ceza parası gönderiliyor.

  Sorumluluk sahibi anne ve baba olarak buna en başta siz müsade etmemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Ne olacak diyerek güzel bir davranış olarak düşündüğünüz bu durum çocuğunuzun hayatını riske atarak onların hayatlarını kaybetmelerine sebep olabilirsiniz. Kontrol etmediğiniz sürece bu durum her geçen gün artış gösterir.

  Bu yaş gruplarına koltuğun yapısı ve güvenlik düzeyi değişmektedir.

  0-12 ay ikiz bebekler için hem arabaya konabilecek hemde araba dışında taşınabilecek oto koltuğu seçimi uygun olacaktır. Halkımızın anakucağı dediği bu modeller oldukça kullanışlıdır.  Bu modeller 13 kg a kadar bebek taşıyabilmektedir.  Üstelik bu modeller bebekleri uyutma, mama yedirme gibi diğer alanlarda da kullanılabilir.

   1 – 3,5 yaş arasında kiloya uygun oto koltukları seçilmelidir. Eğer bu grubun 0-1 yaşa uyarlanabilen ek parçası var ise çok daha avantajlı olacaktır. Model seçiminde 0-18 kg ağırlık aralığındaki oto koltuğunu tercih edebilrsiniz.  Bu gruptaki çocuklar artık yürüyebilen ve çok hareketli olduğundan oto koltuğuna güvenlik seviyesinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Uzun araba gezilerinde küçük ikizlerinizi oyalayacak parçaların takılabileceği, su bardaklarının konulabileceği aksessuarların bulunduğu modeller ideal olabilir.

  3,5 – 12 yaş arasındaki ikizleriniz için daha farklı model kullanmalısınız. Bu modeller 36 kg a kadar rahatlıkla kullanılabilmektedir.
  Konuyla ilgili yorumlar

  1. Emre Kerim

   Romer bir markadir yanlis yazilmis isofixli ile kemerli demeniz gerekir romer diye bir bağlantı türü yok

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir