Lise ve Kolej Arasındaki Başlıca Farklar;

  • Kolejlerin geçmişi oldukça eskilere dayanmaktadır. Kolejler şimdiye kadar eğitim kaliteleri ile anılan eğitim yerleri belirli bir fiyat talep etmektedir.
  • Devlet okulları her çocuğun temel hakkı olan eğitimi para karşılığı olmadan sağlamanın tek   yoludur.
  • Özel okullar çocuğunuza istediğiniz eğitimi sağlamanın en kısa yoludur. Çocuğunuzu ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz tipte bir okulla buluşturabilirsiniz.
  • Özel okulda bir sonraki sene uygulanacak eğitim programından çocuğunuzun gelişimine dek pek çok konuda detaylı bilgilendirilmeyi talep edebilirsiniz.
  • Şu anki eğitime dair yasal düzenlemeler kapsamında bir sonraki yıl herhangi bir devlet okulunda nasıl bir değişiklik yapılacağı bilinmiyor.b
Lise

Liseler, Türk eğitim sistemine göre, sekiz yıllık (mecburi) ilköğretimini (eski sistemdeki üç yıllık ortaokulu) bitirmiş olan 14-18 yaşlarındaki öğrencileri, en az dört yıllık bir eğitimleyükseköğretime hazırlayan ortaöğretim kurumudur. Lise, ilköğretimin ardından Türk eğitim sistemine göre zorunlu okullar sınıfına alınmıştır.

Lise sözcüğü, Türkçe’ye Fransızca olan lycée sözcüğünden geçmiştir.

Kolej

Kolej, Fransızca collège sözcüğünden Türkçeye geçmiş olan bir sözcüktür. Öğretim uygulamasında yabancı bir dil öğretimine ağırlık veren okullara, bazı meslek okullarına (Polis Koleji, sağlık koleji gibi) veya ilköğretim ve lise eğitimini kapsayan özel okullara kolej denir.

Batı ülkelerinde kolej kelimesi (collège) çok değişik anlamlarda kullanılır. Kelimenin kökeni Latincede kol (kolektif/birlikte anlamında) ve lege (lego: “kendim seçiyorum” ya da legal:kanuni/kurallı anlamında) sözcüklerinin kökünün birleşiminden gelir. Aynı kurallara uyma konusunda anlaşmış bir topluluk anlamı taşımasından, aynı özellileri taşıyan gönüllüce bir araya gelmiş ve bilim meslek beceri ortakliği içinde olan çok değişik gruplar için kullanılır. Birçok lise, yüksek okul, ögrenci yurdu, üniversite ve hatta mesleki birlikler, adında kolej kelimesini taşımaktadır. İrlanda ve ABD’de kolej, günlük konuşmada genel anlamda lise üstü yüksek eğitim olarak kullanılır. ABD’de kurum ismi olarak kolej genellikle lisans seviyesinde derece veren yüksek okul demektir. Avustralya’da üniversite öncesi iki yıla da kolej denir.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir