Distribütör ve ithalatçı garantisi arasındaki başlıca farklar;

  • Distribütör garantisi; ürünü üreten firma ile resmi olarak anlaşan firmalardan aldığınız ürünler Distribütör garantisi altındadır.
  • İthalatçı garantisi; ürünü aldığınız firmanın, ürünü üreten firma ile resmi bir antlaşması yoktur.
  • Distribütör garantisinde, üründe bir arıza çıktığı zaman aldığınız yere götürmeniz durumunda firma ürünü markanın kendisine teslim eder, ürünün tamir olacağı veya değiştirileceği durumlara üretici karar verir.
  • İthalatçı garantisinde ise ürünü aldığınız yere götürdüğünüz zaman üretici firma ürüne karışmaz, yurt dışından ithal eden firma tamiri veya değişimi kendisi yapar.
  • Garantiye gönderilen ürünler Distribütor garantisi altında ise genelde daha hızlı sonuç verir.
  • İthalatçı garantisinde sunulan imkanlar genellikle daha kısıtlıdır.
  • Bu sebepten İthalatçı garantisinde satılan ürünler distribütör garantili ürünlerden daha ucuz olabilirler
 

Detaylı açıklamalar;

Resmi distribütör garantisi, akıllı telefonun üreticisi olan firma ile anlaşma yapan ve o telefonun ülkedeki teknik servis hakkına sahip olan yetkili satıcının sağladığı garantidir. Distribütor garantili ürünlerin garantisi üreticiyi de ilgilendirdiği ve bazı kurallara uymak zorunda olunduğu için cihazlarda sorun yaşama ihtimaliniz çok düşüktür.

İthalatçı firma garantisi ise yurt dışından tedarik edilen ve garantisi ürünü yurt dışından tedarik eden firma tarafından sağlanan ürünlerdeki garantidir. Bu ürünlerinde garantisi vardır ancak bir cihazda bir sorun olduğunda ürünün resmi teknik servisi yerine ithalatçı firma tarafından servisi yapılır. İthalatı garantili ürünlerin teknik servis kalitesi distribütör garantili ürünler kadar iyi değildir. İthalatçı firma garantisine aynı zamanda paralel ithalat ve gray ürün de denilmektedir.

İthalatçı firma garantili ürünler resmi distribütör garantili ürünlere göre daha uygun fiyata satılmaktadır. Bunun sebebi, resmi garantili ürünlerin akıllı telefonun üreticisi olan firma tarafından desteklenmesi ve teknik servis kalitesinin ithalatçı firma garantili ürünlere göre daha iyi olmasıdır.

Unutmayın, İthalatçı firma garantisi ve resmi garantisinin teknik servis kalitesini genel olarak karşılaştırıyoruz. Her zaman resmi distribütör garantisi daha iyi olacak diye bir kaide yoktur. Kimi zaman resmi garantili ürünlerde de sorun yaşanabilir.

Örneğin, yeni telefon alacaksınız diyelim. Telefonun resmi garantili fiyatı 2.000 TL, ithalatçı firma garantili fiyatı ise 1.500 TL diyelim. (Bu kadar fark oluyor, evet) Eğer telefona bir şey olduğunda “benim başım ağrımasın, direk yapsınlar” diyorsanız resmi garantili olanı tercih edin. “Arada 500 TL fark var, teknik servis yapmasa bile dışarıda daha ucuza yaptırırım” diyorsanız da ithalatçı firma garantisini tercih edebilirsiniz.

Paralel İthalat Nedir

İthalat belgesine sahip ve gerekli koşulları sağlamış firmalar tarafından, üretici firmaların ülkemizdeki temsilciliklerinin müsaadesi ile ithal edilmiş ürünlere paralel ithalat (Grey market) ürün denilmektedir.

Paralel ithalat ürünler 2 yıl garantili olarak satışa sunulmaktadır. Ürünler kutuların içerisinden çıkan garanti kartlarında belirtilen servis noktasında 2 yıl süresince garanti kapsamında işlem görmektedir.

Ortaya çıkabilecek her türlü anlaşmazlıkta Tüketiciyi Koruma Kanunları Paralel ithalat ürünler için aynen geçerlidir.

İthalatçı firmaların genel merkezleri genellikle İstanbul’dadır. Arızalı paralel ithalat ürünler kargo ile firmaların teknik servislerine gönderilir. Teknik işlemler tamamlandıktan sonra tekrar kargo ile kullanıcıların adresine gönderilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir