Röfle : Saçın tamamına uygulanan boyama işlemidir. İnce ve sık olarak saça uygulanır.

Balyaj : Daha çok saçın uç kısımlarına uygulanan boyama işlemidir.

Sonuç:
– Balyaj, röfle gibi belirli bir ölçü ve nizam gerektirmez,
– Röfle genelde saçın renginden 5 ton daha açığa boyama işlemi olarak bilinir, Balyaj’da herhangi bir sistem yoktur, kişinin kendi isteğine göre boyama yapılır
– Kısa saçlarda iki işlemde kendisini daha net gösterir.
– Saç renginin sık olduğu durumlarda röfle tercih edilebilir.
– Balyaj genel olarak daha doğal görünebilir.
Temelde aynı işlemler yapılıyor olmasına karşın aslında farkları çok belirgin.

Röfle, saçlara kendi renginden 1-6 ton arasında başka bir renkle yapılan renklendirmedir. Röflede saç küçük tutamlar halinde boyanır, bu küçük tutamlar saçların arasından alınır. Esmerler bu yöntemi saç rengini yumuşatmak için kullanırlar. Ama röflenin açık tenli, buğday tonlu kadınlara çok daha fazla yakıştığı da bir gerçek elbette.

Röfle, gölgeyi ve balyajı kapsayan bir kavramdır. Yani aslında balyaj ve gölge röflenin sınıflandırmalarından biridir yalnızca. Ama yine de birbirinden farklı kavramlar olduğunu belirtmek lazım. Başta da dediğim gibi sadece uygulanan temel işlemler aynı.

Gölgede saçın bir-iki ton açığı ya da koyusu kullanılır. Açık ton kullanıldığında saçlar daha ıştılı ve gür görünürken, koyu renk kullanıldığında ise saçlara derinlik kazandırılmış olur. Ton farkının çok fazlalaştırılmaması gerekir. Aksi durumda saç doğallığını kaybeder.

Balyaj ise saçların doğal rengi korunarak yapılan bir işlemdir. Buradaki temel şey saçların uçlarına ve boylarına farklı renklerde uygulanan yoğunluktur. Burada saçın tonlarından biri olması gerekmiyor. Saçtan çok daha farklı bir renk de kullanılabilir. Gölgenin biraz daha geliştirilmiş hali diyebiliriz. Gölge ya da röflede çizgi çizgi saç tutamlarıyla karşılaşma ihtimali olmasına karşın balyajda öyle bir durum söz konusu değildir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir