Nişan ve Söz arasındaki başlıca farklar;

  • Güzel bir birlikteliğin evlilikle devam etmesi kararı alındığında, ilişkinin ‘adını koymak’ için, aileler arasında ‘kız isteme’ merasimi düzenlenir.
  • Öncelikle, erkek tarafı, kız tarafına, kız istemeye gelmek istediklerini haber verir. Kız tarafı da müsait oldukları günü bildirdikten sonra söz merasimi tarihi kesinleşmiş olur
  • Söz, evliliğin resmi olmayan bir ilanıdır. Sözden itibaren gençlerin ilişkisi toplumun gözünde meşrulaşır.
  • Nişan merasimi gelenekleri, iki ailenin ve evlenmesi planlanan çiftin birbirlerini daha iyi tanımasını sağlar. Aileler, söz kesildiği gün nişanın ne zaman yapılacağını tespit ederler.
  • Her yörenin gelenekleri farlı farklı olsa da genellikle söz yüzüğü erkek tarafından, nişan alyansları ise kız tarafından alınır.
  • Söz ve nişanı beraber yapmayı tercih eden çiftler aynı anda alyanslarını da sağ ellerinin yüzük parmaklarına takarlar. Böylece düğün hazırlıkları maratonu başlamış olur.
  • Söz günü erkek tarafı çiçeğini ve çikolatasını hazırlarken, kız tarafı da yapılacak ikramları ve en önemlisi damada ikram edeceği tuzlu kahveyi hazır bulundurmalıdır.
  • Nişan bohçasına,gelin ve damadın düğün ertesinde kullanılacak ürünler konulur.

Detaylı açıklama;


Sözde erkek tarafı aile büyükleri, ellerinde çikolataları ve çiçekleriyle kız tarafının kapısını çalar. Malum konuşma yapıldıktan sonra içilen geleneksel söz şerbeti ile aileler ısınır.Gelenekler her ailede farklı olabilir. Aileler birbirlerinin geleneklerini bilmiyorlarsa da öğrenmek ve gelenekleri yerine getirmek hoş bir jest olur.

Geleneksel olarak nişanı kız tarafı, düğünü ise erkek tarafı yapar. Günümüzün modern toplumunda istisnalar oluyorsa da, genel olarak nişan organizasyonu kız tarafının sorumluluğundadır. Nişandan önce yerine getirmeniz gereken en önemli şart henüz almadıysanız; alyanslarınızın alınması. Çünkü, dediğimiz gibi nişan evlilikten önceki son durak, hem de en önemli duraktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir