Başlıca Farklar;

 • Rugby’nin ana vatanı İngilteredir, Amerikan Futbolunun ana vatanı adından da anlaşılabilir
 • Rugby’de omuzluk olmaz,  Amerikan Futbolunda vardır,
 • Rugby’de kask olmaz,  Amerikan Futbolunda vardır,
 • Rugby’de top taşıyıcı yere düştüğünde oyun hemen durmayabilir,
 • Rugby oyuncularının üzerinde koruma giysileri ve aparatları bulunmaz,
 • Amerikan Futbolunda ise vücudun her yerini koruyan giysi ve araçlar mevcuttur,
 • Rugby de sakatlanma olayları daha sık görünür,
 • Rugby’de oyuncular bir sıra diziliyken amerikan futbolunda bir diziliş hiyerarşisi hakimdir,
 • Amerikan Futbolunda kombinasyon sayısı Rugby’ye göre daha fazladır,
 • Amerikan Futbolunda her yere pas atabilirken Rugby’de sadece arkandaki adama pas verilebilir, öne doğru pas verilemez,
 • Rugby’de kafaya, boyuna müdahale edilmez ve tekme kullanılamaz,
 • Amerikan Futbolunda’da kasktan tutmak  ve sırtından itmek yasaktır,

Detaylı Açıklamalar;
Amerikan futbolu (ABD ve Kanada’da futbol, diğer bölgelerde korumalı futbol olarak bilinir) her takımında 11 kişi bulunan ve 2 takımla oynanan bir spordur. Oyundaki amaç, takım hücumdayken topu pasla ya da koşuyla karşı tarafın saha sonuna ulaştırmak ve bunu yaparken de topu savunma takımına kaptırmamaktır. Bunu yaparken hücum takımı, topu pas ya da koşu yardımıyla 10 yardalık mesafeden 4 hakkı içinde geçirmelidir. Eğer hücum takımı bu 10 yardayı geçerse, yeni 4 hak kazanır. Ayrıca skor (ya da sayı) kazanmanın 2 ana yolu vardır. Bunlardan birincisi topu pasla ya da koşuyla rakibin saha sonuna taşımak (Touchdown, 6 puan), diğeri ise topa vurarak sayı direklerinin arasından geçirmektir (Field Goal, 3 puan). Maçın sonunda en çok puanı olan taraf, maçı kazanır.

Amerikan futbolu, Amerika’da Ragbi’den esinlenerek ortaya çıkarılmış bir spordur. İlk maç 6 Kasım 1869 tarihinde, Rutgers vePrinceton adlı iki kolej takımı arasında, ragbi-futbol kuralları karışımı kurallar altında oynanmıştır. Ardından, 1880’de “Amerikan Futbolu’nun babası” olarak bilinen Walter Camp tarafından snap, 11 kişilik takımlar ve hak sistemi oyuna eklenmiş; sonrasında ileri pas, tarafsız bölge ve topun şekli gibi konularda değişimlere gidilmiştir.

Amerikan futbolu, Amerika’daki en popüler spor olup; profesyonel futbol ve kolej futbolu oyunun en popüler oynanma seviyeleridir. Oyunun diğer popüler seviyeleri ise lise futbolu ve genç futboludur. Çünkü ABD’de oyunu yıllık yaklaşık olarak 1.1 milyon lise sporcusu ve 70,000 kolej sporcusu oynamaktadır. National Football League ise en popüler Amerikan futbolu ligi olup, dünyanın en yüksek ortalama izleyici sayısına sahipken; ligin şampiyonluk maçı olan Super Bowl, dünyanın en çok izlenen spor etkinliğidir.

Ragbi, iki takım arasında, oval bir topun el ve ayaklarla kontrol edilerek sayı yapılması esasına dayalı olarak oynanan takım oyunu. Ragbi birliği ve ragbi ligi olmak üzere farklı kurallara ve oyuncu sayısına sahip iki türü vardır. Anavatanı İngiltere olan ragbi, sonradan İngiliz sömürgelerine yayılmıştır. Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Galler, İrlanda, İskoçya ve Fiji’de çok popüler olan bu oyun diğer eski İngiliz sömürgelerinde ve Dünya’nın genelinde yaygın değildir.

Ragbi Tarihi, ilk defa 19. yüzyılın başlarında, İngiltere’nin Rugby şehrinde yer alan Rugby School adlı okulda oynanmaya başlandı.İlk zamanlarda oyuncu sayısıyla ilgili bir kısıtlama yoktu. 1823 yılında, okulda öğrenci olan William Webb Ellis’in futbol oynarken topu eline alıp sayı yapması, günümüzdeki ragbi sporunun kuruluşu olarak kabul edildi.1845 yılında ise yine aynı okul, ragbi kurallarını ilk kez yazılı hale getirildi.

Kısa sürede popüler hale gelen ragbide artan kulüp sayısı nedeniyle, ragbi birliği adında bir birlik kuruldu ve kurallar belirlenmeye başlandı. 1895 yılında ragbi birliğinden ayrılan bir grup, ragbi ligi adı altında; daha farklı kurallara sahip olan bir ragbi oyunu oluşturdu. Günümüzde ragbi, bu iki ana kurallar üzerinden oynanmaktadır.

Amerikan futbolu Tarihi, ragbi’den esinlenerek bulunmuş bir spordur. Ragbi, Amerikan futbolunda olduğu gibi, iki takımın topu tutarak kontrol etmeye çalıştığı, topu sayı direklerinin arasından geçirerek ya da sayı bölgesinde yere değdirerek sayı kazanmaya çalıştıkları bir oyundur.

İlk Amerikan futblu maçı 6 Kasım 1869 tarihinde Rutgers ve Princeton arasında oynanmıştır. Maç her birinde 25 oyuncu olan iki takım arasında, standart bir topla, ragbi ve futbol kuralları karışımı kurallar altında oynanmış; topun tutulması ve taşınması yasaklanmış ve topa sadece ayakla, ellerle ya da kafayla müdahale edilmesine izin verilmiştir. Oyunun bu dönemindeki amaç topu karşı takımın sayı bölgesine sokmaktı. Maçın sonunda galip 6-4’lük skorla Rutgers olmuştur.[7][8] Oyun, bu kurallar çerçevesinde aynı şekilde bir süre daha oynanmaya devam etmiştir. Bir süre sonra Yale, Columbia, Princeton ve Rutgers üniversitesinden gelen temsilciler 19 Ekim 1873 tarihinde, oyunda kullanılması için standart kurallar oluşturmuşlardır. Yeni kurallara göre takımlardaki oyuncu sayısı 25’ten 20’ye düşürülmüş ve saha ölçüleri 400’e 250 fit de sabitlenmiştir. Bunun yanında Harvard, ragbi sitili oyunu savunduğu için bu toplantıya katılmamıştır.

1875’te Harvard ve Yale arasında, rugbi sitili kurallar altında oynana maçı, 2 Princeton Üniversite’li öğrenci izlemiş ve oyundan etkilenmiştir. Bunun üzerine bu 2 öğrenci sporu üniversitelerine tanıtmışlardır. Princeton’un da oyunu öğrenmesi ile Princeton, Harvard, Yale ve Columbia üniversiteleri ragbi skor kuralları yerine üniversiteler arası kullanılacak yeni bir skor sistemi geliştirmişler,[9] üniversiteler arası futbol birliğini kurmuşlardır ancak Yale bu birliğe 1879’a kadar katılmamıştır. Bu dönemlerde “Amerikan Futbolunun babası” olarak bilinen bir Yale öğrencisi olan Walter Camp, 1880 tarihinde kuralların değişmesini sağlamış, bu sayede takımlar 11 kişilik olmuş, ve oyunu başlatırken ki sıkıntıları engellemek için “snap” oyuna eklemişti


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir