Başlıca Farklar;

 • Nike Amerikan şirketidir, Adidas ise Alman şirketidir,
 • İkisi de spor ayakkabı üreticisidir,
 • Adidas ürettiği ayakkabılarda logosu gibi 3 paralel aynı renkte tasarım kullanır,
 • Nike, adını Yunan mitolojisindeki zafer tanrıçası Nikeden alır,
 • Nike, Air Jordan ve Nike Golf ve Converse markalarının sahibidir,
 • Adidas, 2005 yılında Reebok’u satın almıştır,
 • NBA in resmi sponsoru Adidas’tır,
 • İki firmada üretimlerinin büyük çoğunluğunu Uzak Doğu Asya da gerçekleştirmektedirler,
 • Nike 1972 yılında kurulmuştur, Adidas 1924 yılında kurulmuştur,
 • Nike 2006 yılı itibariyle 16.325 Milyar USD gelire sahiptir, Adidas ise 2010 yılı itibariyle $15.6 milyar,
 • Adidasın çalışan sayısı 50bin dir, Nike’ın çalışan sayısı 40bin dir,
 • Adidasın sloganı “Impossible is Nothing” (İmkansız Yoktur) dur,
 • Nikeın sloganı “Just Do It” (Sadece Yap) dır.

Detaylı Açıklamalar;
Nike, Amerika Birleşik Devletleri merkezli, dünyanın önde gelen spor ayakkabı, spor giysi ve spor aksesuarları tasarımcısı ve pazarlayıcısı şirket ve bu ürünlerde kullanılan markadır. Adını Yunan mitolojisindeki zafer tanrıçası Nikeden alır. Air Jordan ve Nike Golf gibi alt markalarının yanı sıra, Converse gibi bağımsız markaların da sahibidir.

Şirket, üretiminin tamamına yakınını uzak doğu asyadaki üretim evlerinde yaptırtmaktadır ve kendisine ait tek üretim evinde de spor ayakkabıların hava tabanlarını üretmektedir. Şirket dünya çapında 25,000 çalışana sahiptir ve (2007) yılında 10,9 Milyar € net cirosunun olduğunu açıklamıştır. Pek çok futbol takımına ve ulusal takıma sponsor olarak, futbol dünyasına ağırlığını koymaya çalışmaktadır. Manchester United, veBarcelona öne çıkan sponsorluklarıdır. Dünyanın en bilinen markalarından olan Nike, çocuk işçi çalıştırmak ve doğaya zarar vermek gibi konularda sürekli mahkemelik olmakta ve imajını zedelemektedir.[1]

Stanford Üniversitesi’nde MBA yapan Phil Knight tarafından 1972 yılında kurulan Nike’ın Swoosh denen ünlü simgesi, Carolyn Davidson adlı bir üniversite öğrencisi tarafından 35 dolara çizilmiştir. Simgenin getirdiği olağanüstü başarı üzerine, 1983 yılında Carolyn Davidson’a, kamuoyuna açıklanmayan bir miktarda şirket hissesi verildiği açıklaması yapılmıştır. Ayrıca Swoosh simgesi, orijinal olan Siyah renginden başka birçok renkte de yaptırılmaktadır.

millî takımlardan Türkiye Millî Takımı, Brezilya Millî Takımı, Hollanda Millî Takımı ve Portekiz Millî Takımı ve diğer millî takımların, kulüplerden de Porto, Celtic, Inter, Trabzonspor, Galatasaray SK ve Barcelona gibi kulüplerin formalarını üretmektedir.

Adidas, dünyanın en büyük spor eşyası üreticilerinden birisidir. Adını kurucusu Adolf (Adi) Dassler’den almıştır. Adolf Dassler, 1920’lerde Nürnberg yakınlarındaki Herzogenaurach şehrinde daha sonra Puma AG’nın kurucusu olan ortağı ve abisi Rudolf Dassler ile ayakkabı üretmeye başlamıştır. 2005 yılında 3,1 milyar Euro’ya İngiliz rakibi Reebok’ı satın alır. 2006 yılı içinde NBA ile resmî forma ve aksesuar üretimi için anlaşma imzalar.

Şirketin ürettiği malzemelerde genelde, aynı renkte üç paralel çizgi kullanılır. Bu motif, şirket logolarında da vardır. Adidas parfüm ve kişisel bakım ürünleri Coty, Inc. tarafından lisanslı olarak üretilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir