• 1 Yorum • Kaykay ve Paten Arasındaki Başlıca Farlar;

  • Paten, bot biçiminde deri ya da plastikten yapılan altına en az 2 tekerlek veya celik takılan, buzda ya da düz zeminde kaymak için kullanılan spor aletidir. Çelik buz pateni için kullanılır.
  • Kaykay, ekstrem bir spor dalı ve bu amaç için kullanılan spor aleti.
  • Kaykay  rüzgârsız günlerde sörf yapamayan gençler tarafından, tahta bloklara tekerlek takmak suretiyle icat edilmiştir.
  • Paten tekerlekli paten ve buz pateni olarak 2 ye ayrılır.
  • Tekerlekli paten ayağa giyilen alt kısmındaki bölüme tekerler bağlanmış olan bir aletlerdir.
  • Kaykay rüzgârsız günlerde sörf yapamayan gençler tarafından, tahta bloklara tekerlek takmak suretiyle icat edilmiştir.
  Kaykay

  Kaykay tahtası kaykayın gövdesini şekillendirir ve ayakta duracak alanı oluşturur. Kaykaycının ayağına daha çok sürtünme oluşturarak ayağının altından kolayca kaymasını önlemek için kendinden yapışkanlı zımpara ile kaplanır.

  Çoğu tahta 7 kat çapraz iliştirilmiş Kuzey Amerika maple ağacından yapılmıştır. Zaman zaman tahtanın yapımında fiberglas, bambu, karbon lifi gibi daha egzotik maddeler tahtayı daha sağlamlaştırmak, hafifletmek ve performansını artırmak amacıyla hammaddesine eklenir. Genelde tahtalar 19 ila 20,5 cm genişliktedir.

  Paten

  Tekerlekli patende de hareketler buz patenindekilere benzer. Sokakta kullanılan patenler, düzenli pistlere giderek paten yapmayı öğrenenlerin kullandıklarından farklıdır. Sokak patenlerinde genellikle kauçuk tekerlekler ve kare biçiminde kauçuk yastıklar vardır. Pist­lerde kullanılan patenlerde ise ahşap tekerlekler ve yuvarlak kauçuk yastıklar bulunur. Bu tür patenleri kullananlar yalnızca öne arkaya ya da sağa sola eğilerek istedikleri yöne gidebilirler.

  1700 li yılların başında ismi bilinmeyen bir Hollandalı mucit kıs aylarında yapılan buz patenini sporunu yaz mevsiminde de yapmaya karar verdi. Mucit ashaptan yaptığı makaraları ayakkabısına bağladı. İcat ‘Skeelers’ olarak adlandırıldı.


  Konuyla ilgili yorumlar

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir