SLR, DSLR ve Kompakt arasındaki başlıca farklar;

  • SLR, lensi değişebilen fotoğraf makinesi, DSLR, lensi değişen dijital fotoğraf makinesi demektir,
  • SLRde fotoğraflar film üzerine algılanır, DSLR de CCD ve CMOS sensörleri üzerine algılanır,
  • SLR de çekilen fotoğraflar fiziksel bir filmin üzerine yazılırken, DSLR de çekilen fotoğraflar dijital hafıza kartlarının üzerine yazılır,
  • SLR de çekilen fotoğraflar üzerinde oynama veya değiştirme yapamayız, DSLR de çektiğimiz fotoğraflar üzerinde ise oynama yapabiliriz,
  • SLR video çekemez, DSLR video çekebilir,
  • SLR makinede çektiğimiz fotoğrafları anlık olarak göremeyiz, DSLR de görebiliriz,
  • SLR de çekim kapasitesi elimizdeki filmler kadardır, DSLR de hafıza kartına bağlı olarak değişir,
  • DSLR, SLR ye göre daha pratik ve teknolojiktir,

Detaylı Açıklamalar;
Fotoğraf makinelerini Reflex ve Compact olarak ikiye ayırabiliriz. Reflex’ten kasıt şudur: Lensten gelen görüntü(ışık huzmesi), ışığa duyarlı film veya sensör üzerine düşer. Film veya sayısal sensör resmi yazımlar, fotoğraf oluşur.

İşte biz vizörden birebir film veya sensör üzerine düşen resmi görebiliyorsak bu makinelere Reflex makineler deriz. Lensten gelen birebir gerçek, optik görüntü (ışık huzmesi), prizma ve ayna sistemi (film veya sensör önüne yerleştirilmiş) ile vizöre yansıtılıyorsa bu makinelere reflex makineler denir. Yani bizim vizörden gördüğümüz görüntü, film veya sensör üzerine düşen görüntünün ta kendisidir.

Compact cihazlarda yöntem ise lensten gelen ışık huzmesi film veya sensör üzerine düşer, ancak biz vizörden bunu değil başkaca bir görüntüyü görürüz. Bu ise lensin film üzerine düşürdüğü görüntünün çok yakını bir çerçeveyi ve görüntüyü bize verir, birebir aynısını değil. Bu yöntemde kadraj hataları olur. Birebir film üzerine düşen görüntüyü görme imkanımız yoktur.

Dolayısyla SLR, DSLR makineler daha profesyonel makinelerdir. Compact makineler ise hareketli ayna ve prizma sistemi olmadığı için daha ucuz, daha hafif ve taşınabilir makinelerdir.


Digital single-lens reflex, “Sayısal Tek Mercek Yansımalı” anlamına gelir.(Digital Single Lens Reflex) SLR şeklinde bilinen değişebilen objektifli filmli fotoğraf makinalarının aksine ışık algılayıcısı olarak film değil CCD ya da CMOS görüntü algılayıcı kullanır.Buradan alınan ışık bilgisi kameranın içinde değişik sayısal işlemlere, dengeleme ayarlarına ve dosya sıkıştırmasına uğradıktan sonra basıma yahut depolamaya hazır hale gelir. Depolama alanı olarak ilk DSLR makinelerinde dahili bellekler ve Disket sürücüler varken günümüzde SD, CF, MS gibi kartlar kullanılır. Fotoğraflar sıkıştırılmış JPEG veya RAW formatında kaydedilir. JPEG sıkıştırılmış bir format olduğu için kayıplıdır. Profesyonel fotoğrafçılar sonradan işlenme yeteneği olan, hiçbir müdehaleye uğramamış RAW formatını tercih ederler. RAW formatında çekilmiş fotoğraflar bilgisayarda uygun pozlama, ışık, beyaz ayarı, contrast gibi ayarlardan geçirildikten sonra TIF (Kayıpsız Format) veya JPEG olarak kaydedilip basılmaya hazırlanır.

Günümüzde bütün DSLR üreticileri CMOS sensörlere geçmektedir. Az enerji tüketmesi, az ısınması, geliştirmeye devam edilmesi, video çekmeye uygun olması gibi artıları vardır.


Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir