• 3 Yorum • Başlıca Farklar;

  • Yaban Mersini kesinlikle mavi renkte olurlar mavi renkte olmayanlar yaban mersini değildir,
  • Böğürtlen ve Ahududu birbirine benzer ancak, renkleri farklıdır,
  • Ahududu kırmızı renkte olur, Böğürtlen ise koyu mavi veya mavi olabilir,
  • Yaban mersinini diğer iki meyveden ayıran en önemli özellik, tek baloncuk halinde olmasıdır, Ahududu ve Böğürtlen aynı renkte onlarca baloncuktan oluşur,
  • Yaban Mersini Kuzey Yarım kürenin serin ve dağlık bölgelerinde yetişir,
  • Üç meyvede tatlıdır,
  • Üç meyvede mineral ve vitamin deposudur,
  • Böğürtlenler de çiçeklenme genellikle Mayıs ayında başlayıp Ağustos ayına kadar devam etmektedir,
  • Ahududu  ormanların açık verdiği yerlerde veya önceden yangın ya da ağaç kesimi ile açılan alanlarda büyür,
  • Ahududu nemli iklime sahip bölgelerde kolayca üretilebilir ve kesilmedikçe kendiliğinden ürer,

  Detaylı Bilgiler;

  Türkiye’de Yaban Mersini

  Ardahan’da Mosi, Rize’de Likapa, Trabzon’da Ligarba, Karakavuz’da Çalıçileği, Rize Pazar ilçesinde Kaskanaka, Rize Ardeşen ilçesinde Çera (Çela), Artvin’de Morsvi, Mahabak, Mesi; Giresun’da Çalı Çiçeği, Ordu’da Cırtlık Çileği, Yozgat’ta Köpek Üzümü, diğer bölgelerde ise Ayı Üzümü, Çay Üzümü veya Çoban Üzümü olarak isimlendirilen ve literatürümüze Yaban Mersini olarak giren bu üzümsü meyve puslu veya parlak mavi rengi ile Mavi Altın (blue gold) olarak nitelendirilmektedir. Sağlık meyvesi olarak tanınmaktadır.

  Ahududu’nun yetiştirilmesi,

  Taze ürünler pazarı ve ticari işleme için yetiştirilir. Geleneksel olarak yaz sonu mahsülü olan ahududu, yeni bir teknoloji, çeşitlilik ve yenilikler sayesinde tüm yıl boyunca tüketilebilir. Ahududunun tam olgunluğuna erişebilmesi için bol güneş ışığı ve suya ihtiyacı vardır. Kuş dışkısı ile yayılan tohumlarla ahududular bahçelerde sık sık yabani ot olarak baş gösterirler.

  Ahududuların yetiştirilmesine normalde kışın dip sürgünlerden başlanır. Bu sürgünler bir metre aralıklarla verimli, iyi kanalize edilmiş topraklara ekilmelidir. Dikimden önce toprağı derinlemesine kazarak ve gübre gibi organik maddeler ekleyerek hazırlayın.

  İlk sene, bitkinin rezervlerini depolaması ve büyüyebilmesi için bütün çiçekler toplanır. İkinci seneden itibaren bir önceki senenin fidanları ilkbaharda çiçeklenecek ve yazın meyveler olgunlaşacaktır. İlkbahar ve yaz boyunca bitkiyi iyi sulanır, fakat sonbahar döneminde su miktarını azaltılır. Bu, fidanların kışı geçirebilmeleri için sertleşmekerini sağlayacaktır.

  Kış boyunca eski çiçeklenmiş fideleri toprak seviyesinde budanır. Yeni fidelerin de küçük ve zayıf olanları ayıklanır. Birbirilerine çok yakın büyüyen fideleri sökülür, fidelerin arasında 10-15 cm mesafe olmalıdır. Çoğu ahududu çeşidinin kazığa bağlanması gerekecektir.

  Ahududular kuvvetlidir ve biraz istilacı olabilirler. Bitkinin biraz uzağında sürgün verebilirler. İlkbaharda bitkinin sınırlarını işaretlenir ve bu bölgeyi bir bel ile kazınır. Bu işlem sürgünleri ayıracaktır. Bölgenin dışındaki sürgünleri kazıp çıkartılır.

  Böğürtlen

  Koyu kırmızı rengini almış ve göbeğine dokunulan meyveleri toplanır. Meyveler bu zamanlarında en tatlı hallerine ve olgunluğa erişmiştir. Fazla meyvelerden reçel yapılabilir veya bu meyveler dondurulabilirler

  Böğürtlen, gülgiller (Rosaceae) Rubus cinsini oluşturan familyasındandır.Fundalıklarda, çalılıklarda, bahçe çitlerinde, yol kenarlarında yetişir. Böğürtlenlerde çiçeklenme genellikle Mayıs ayında başlayıp Ağustos ayına kadar devam etmektedir. Haziran-eylül ayları arasında, beyazımsı veya pembemsi renkli çiçekler açan, yüksek boylu, çok senelik, dikenli ve çalı görünümünde bir bitki.Gövdeleri silindir şekilli, içi dolu, odunlu ve dikenli dallar, önce dik, sonra aşağı doğru kıvrılır. Yapraklar saplı, kenarları dişli, alt yüzeyleri tüylüdür. Meyve; birçok kısmı, meyvelerin biraraya gelmesiyle meydana gelmiş küre biçiminde bir birleşik meyvedir. Rengi önce yeşil, sonra kırmızı ve daha sonra olgunlukta siyahımtraktır.


  Konuyla ilgili yorumlar

  1. Feheda

   Maşallah fark anlatmak yerine iyice kafa karıştırmısınız! En birini de; böğürtlenden ahududu reçeli yapmak!!!

  2. Feheda

   Maşallah fark anlatmak yerine iyice kafa karıştırmısınız! En belirgini de; böğürtlenden ahududu reçeli yapmak!!!

  3. ÜNAL HÜRYILMAZ

   Taze ve Dondurulmuş Ahududu Meyve, Ahududu Tohum, Ahududu Fide, Ahududu Yaprak Çay, Uygun Fiyat, Kredi Kartı Peşin 3-6-9 Taksit.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir