• 1 Yorum • Başlıca Farklar;

  • Beyaz Çay diğer adıyla oolong çayı Çin’in Fujan bölgesinde yetişen bir bitki çeşididir,
  • Siyah Çay ise bildiğimiz gibi Karadeniz bölgesinde çıksa üretimi yapılan bir bitkidir,
  • Beyaz Çay ve Siyah Çay’ın toplanma ve yapraklarının birbirinden ayrılması teknikleri farklıdır,
  • İkisininde tatları oldukça farklıdır,
  • Beyaz çayın rengi adından da anlaşılacağı üzere beyazdır,
  • Beyaz çay tamamen açılmamış çay yapraklarından üretilir,
  • Beyaz çay, Siyah çaya oranla işlenirken daha az okside olur, bu durum bilirkişilere göre daha sağlıklı bir sonuç vermektedir,
  • Beyaz Çayın içerdiği antioksidan oranı daha fazladır,  siyah çaydan bir basamak daha sağlıklı olduğu söylenilmektedir,
  • Beyaz çay özellikle kalp sağlığı, Cilt sorunları ve kilo vermeye iyi geldiği bilinmektedir,
  • Siyah Çay, Beyaz Çay’a oranla daha fazla kafein içerir,

  Detaylı Açıklamalar;
  Çay, işlenmiş bitki yapraklarının kaynatılmasıyla veya haşlanmasıyla elde edilen bir içecek türüdür. Çay çalısının bilimsel ismi Camellia sinensistir. Çay, çalının yapraklarının fermantasyonu, ısıtılması, kurutulması ve bazen diğermeyve veya bitkilerle karıştırılması sonucu hazırlanır. Türkiye’de çay, sadece Gürcistan sınırından başlayan ve Fatsa’ya kadar uzanan alan içerisinde yetiştirilebilmektedir.

  Türkiye’de yaygın olarak çay, Doğu Karadeniz bölgesinden toplanan çay yapraklarından yapılan kırmızı renkteki içecek için kullanılır.

  Çayları birçok kritere göre sınıflara ayırmak münkün olmakla beraber; üç temel çay çeşidi vardır. Bunlar, siyah çay, yeşil çay ve beyaz çaydır. Bunların dışında, yetiştiği bahçe, yaprak boyutu, işleme yöntemi, fermantasyon yöntemlerine göre de sınıflara ayırmak mümkündür. “Bitki çayı” terimi meyve ve bitkilerin işlenmesi ile elde edilen içecekleri kapsar. Kuşburnu gibi bitki çaylarında gerçekte çay yaprakları yoktur. Bazı bitkilerin aromaları çaylara eklenerek meyve ve bitki aromalı çaylar elde edilmektedir.

  Çay; tein, kafein, teofilin ve antioksidanlar için doğal bir kaynaktır. İçinde bulunan mineraller nedeniyle kemik ve diş sağlığına faydalıdır. Ancak neredeyse hiç karbonhidrat, protein ve yağ içermez, Şeker ya da diğer katkılarla tatlandırılır.

  Dünyada en önde gelen çay üretici ülkeleri şunlardır: Hindistan, Sri Lanka, Çin, Türkiye, Kenya, Endonezya, Malawi ve Vietnam.

  Tarihçe, Çayın Avrupa’da ilk söz edilişi ise binlerce yıl sonra, 1559 yılında gerçekleşir. 1606 yılı ise çayın Avrupa’yla tanıştığı yıl olarak tarihe geçer. 1635 yılından sonra, Hollanda ve Fransa, Avrupa’da çay tüketimine öncülük eden ülkeler olurlar.

  İlk demlik örneklerinin Çin’den Avrupa’ya ulaşması ise 1650’li yıllarda gerçekleşir.

  Çayın Amerika’ya ulaştıran ise Peter Stuyvesant’tır. Bugün New York olarak anılan New Amsterdam’a yerleşen Hollandalı koloniler, Amerika’nın ilk çay tiryakileri olarak tarihe geçerler. Çaya bilimsel adının yani Camelia sinensis ’in verilişi ise 1753 yılına rastlar. 1800’lü yıllarda, Avrupa ve Amerika’da yavaş yavaş çay endüstrisi boy göstermeye başlar.

  Thomas Lipton’un ilk dükkânı da 1871 yılında, İngiltere / Glasgow’da hizmete girer. 1890 yılına gelindiğinde Thomas Lipton, Seylan’da ilk çay tarlasını satın alır. Hindistan’dan getirilen çay tohumları 1903 yılından itibaren Kenya ’da yeşermeye başlar.

  Amerika’da, sıcak havalarda çay satmakta zorlanan Richard Blechynden , çayı soğuk halde sunmayı akıl eder. Amerika kökenli Ice Tea kavramı da işte bu tesadüfle doğar. Poşet çayın keşfi ise 1908 yılında gerçekleşir.

  Üst sınıflara hitap eden pahalı bir içecek olmaktan uzaklaşarak gitgide herkes tarafından tüketilen bir içecek haline gelen çay, çeşitli yeniliklerle birlikte gelişmeye devam eder.

  Günümüzde ise, bir yıl içinde dünyada tüketilen Lipton sıcak çaylarıyla tam 3 bin 660 adet olimpik yüzme havuzu doldurmak mümkün. Dünyada en çok çay tüketen ülkeler arasında Türkiye’nin de yer aldığının da unutmadan altını çizelim. 1900’lü yıllara kadar çayı tanımayan ve tam bir ’kahve tiryakisi’ olan Türkiye’de bugün çay, sudan sonra en sık tüketilen içecek haline gelmiş durumdadır. Türkiye’de en çok çay üretilen il Rize’dir,


  Beyaz çay, geleneksel olarak Çin’in Fujian bölgesinde yetiştirilmektedir. Çin’in diğer bölgelerinde rastlanmıyor. Çok ender olarak Hindistan’ın bazı bölgelerinde ve Seylanda üretimi var. 1100 yılında İmparator Hui Tsung zamanından beri biliniyor ve sadece imparator ve yakınları için özel olarak üretiliyordu. İmparator için  beyaz çay içme keyfi Moğolların sarayını işgal ederken bile bozulmayacak  kadar önemliydi.

  Dünyada yıllık beyaz çay üretimi 2.000 ton civarlarında olup siyah çay üretiminin karşısında ancak %0.1 lik  bir bölümüne tekabül etmektedir. Bu üretiminde %90’lık kısmı Çin’de gerçekleşmektedir. Beyaz Çay Çin’in Fuding, Zhenghe, Jianyang, and Songxi of Fujian Province bölgelerinde üretilmektedir.

  Mevcut üretici ülkeler arasında  Çin, Hindistan, Kenya, Sri Lanka ve Viet Nam gelmektedir.


  Konuyla ilgili yorumlar

  1. Seyda Bostanci

   Merhaba,
   Bu bilgilerin kaynagi ve buraya aktaran kisi hakkinda da bilgileri gormek isterdim. Oolong cay bildigim kadariyla yesil ve siyah cay arasinda yari fermente caydir. Beyaz cay yani oolong cay diye yazilmis bunun kaynagini merak ettim.
   Saygilarimla,

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir