AutoCAD  AutoCAD LT
Dizayn ve Dökümantasyon için Çizim ve Detayları
3D Dizayn, Ürün Çizimi, Konsept Ürün Çizimi
3D Dizayn yeteneği 2D Dizayn
Kişisye özel ayarlanabilme, Uygulama mağazası Serbest Kullanım
Network Lisansı ile Tek bilgisayar lisansı
Windows ve Mac için Windows ve Mac için

Sonuç:
– AutoCAD ve AutoCAD LT Autodesk firması tarafından geliştirilen bilgisayar destekli tasarım yazılımlarıdır.
– AutoCAD 1982 yılında LT versiyonu ise 1993 yılında piyasaya sürülmüştür.
– AutoCAD sürümü AutoCAD LT sürümünden daha pahalıdır.
– AutoCAD LT modül seçenekleri ile istediğiniz otomasyon yeteneklerini almayabilirsiniz.
– AutoCAD’i sadece yetkili satıcılardan alabilirsiniz. AutoCAD LT birçok bilgisayar mağazasından alınabilinir.

 

AutoCAD, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Autodesk şirketinin 1980’lerin başından beri geliştirdiği bir bilgisayar destekli tasarım (CAD = Computer Aided Design) programıdır. Teknik resim çizmek için kullanılan diğer programlar gibi vektör tabanlıdır. Yani CAD programı; çözünürlükten bağımsız, 2-boyutlu ve 3-boyutlu geometrik nesnelerin oluşturulduğu bir veri kümesidir. Bu alandaki ilk vektörel çizim programlarından biridir.

AutoCAD’in dosya biçimi DWG’dir. DWG, DraWinG (çizim) anlamındadır. Dünyaya bu dosya biçimini tanıtan programdır. DWG dosya biçiminin diğer CAD programları tarafından da tanınıp okunabilmesi için, DXF (Drawing interchange [X] Format) adında bir çizim aradeğişim biçimi de yine Autodesk firması tarafından oluşturulmuştur.

Üzerinde çalıştığı işletim sistemlerinin başında Microsoft Windows, Mac OS X, iOS, Android gelmektedir. İş istasyonu (workstation) sürümü de bulunur. 3 ve 2 boyutlu tasarım yapılmasını sağlamasının yanında, AutoLISP ve VisualBasic programlama dillerini de destekleyerek, programın özelleştirebilmesi ve otomatikleştirilebilmesini sağlar. Yani, bu programlama dilleri ile yazdığınız program parçalarını (rutinleri) AutoCAD programı içinde çalıştırarak, programı istediğiniz şekilde özelleştirebilir ya da komut akışını hızlandırıp otomatikleştirebilirsiniz.

Farklı alanlar için üzerinde geliştirilmiş özel sürümleri vardır. Özel sürümlerin en yaygın kullanılanlarından bazıları şunlardır:

  • AutoCAD Mechanical: Makine ve otomasyon tasarımı için
  • AutoCAD Architecture: Mimari tasarım için
  • Ayrıca GIS, mekanik, medya ve eğlence sektörleri için de tasarım ürünleri vardır.

Mühendisler, mimarlar, teknik ressamlar ve teknikerler tarafından kullanılan bir bilgisayar destekli teknik çizim ve tasarım programıdır. En yaygın kullanılan çizim programıdır. Son olarak Mart 2014’te AutoCAD 2015 sürümü çıkmıştır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir