Yeşil Elma ile Kırmızı Elma Arasındaki Fark

 • Şeker hastaları genellikle yeşil elma yerine kırmızı elma tüketirler.
 • Yeşil elma karbonhidrat ve daha çok lif içermesi durumundan sağlığa daha faydalıdır.
 • Yeşil elma kırmızı elma ile kıyaslandığında güzellik açısından daha faydalı görünmektedir.
 • Yeşil elmanın içeriğinde bol miktarda lif olması nedeni ile de sağlıklı bir diyet için daha uygun görülmektedir.
 • Yeşil elma her açıdan sağlıklı görüldüğü gibi A, B, C ve E vitaminleri sayesinde cilt kanseri ve bakımı konusunda da etkilidir.
Yeşil Elma Özellikleri

Yeşil Elma enerji kaynağı ve vitamin deposu olan bir besindir. İçerisindeki en önemli vitamin C vitamini olup bununlar beraber,B1, B2, PP, B5, B9, Provitamin A ve E vitamini de bulunur. Vitaminlerin yoğunluğu kabuk altında olduğu için özellikle kabuğu ile tüketilmelidir. Oldukça düşük kalorili olan Yeşil Elma diyetlerin en önemli besinidir. Sabahları aç karnına tüketildiğinde Yeşil Elma kanı temizleyip vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. 

Yeşil Elmanın Yararları (Faydaları) 

 • Yeşil Elma Böbrekleri temizler.
 • Kolesterolü düşürmekte yardımcıdır Yeşil Elma
 • Yeşil Elma romatizma rahatsızlığına ve de Gut rahatsızlığına da iyi gelmektedir.
 • Uyku problemi çekenlerinde yardımcısı olur.
 • Yeşil Elmanın kan şekerini dengede tutmaktadır.
 • Bağırsak parazitlerini Yeşil Elmanın sayesinde dökebilirsiniz.
 • Yeşil Elmanın iyi bir antioksidandır vücudu temizler.
 • Fazla lifli yapısı olan Yeşil Elmanın sindirim sistemi içinde çok faydalıdır. Kabızlık problemi için özellikle kabuğuyla tüketilmelidir, çünkü lif yoğunluğu kabuğundadır.
 • Diyet yapanların en aranılan besinlerindendir.
 • Yeşil Elmanın ayın zamanda nefesi de rahatlatmaktadır, sigara içenler için sigaranın ciğerlere verdiği zararların temizlenmesinde yardımcı olur.

Kırmızı Elma Özellikleri

Dünyanın en çok tüketilen meyvesi olan elma, yaklaşık olarak 25 farklı türe sahiptir. Anayurdu asya olan elma, ülkemizde de birçok farklı çeşidiyle yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Tam anlamıyla büyük bir vitamin kaynağı olan elma, C, B1, B2, PP, B5 ve E vitamini içermektedir. En önemli vitaminlerden biri olan C vitamini elmanın kabuğunda ve kabuğunun hemen altında yoğun olarak bulunmaktadır. Bu nedenle elmayı kabuğuyla tüketmek tavsiye edilmektedir. Elmayı kabuğuyla yemenin bir diğer önemli faydası ise yüksek lifli yapısı ile sindirimi kolaylaştırmasıdır.

Kas yapısına ve sinir sistemine olumlu etki yapmasıyla, vücuttaki hücrelerin iyi çalışmasına ve dokuların sağlığına katkıda bulunmasıyla, hücrelere sağladığı enerji ile vücuda enerji vermesiyle, saça ve deriye sağlık kazandırmasıyla elma eşsiz bir sağlık kaynağı olarak görülmektedir. Ayrıca bu meyve antioksidan özelliği ile cildin yaşlanmasını da geciktirmektedir. İçinde bulundurduğu birbirinden yararlı vitaminlerin yanı sıra magnezyum, fosfor, potasyum, kalsiyum, demir, çinko ve manganez gibi birçok etken maddeyle de insan sağlığına büyük katkı sağlamaktadır. Kasların formunun korunmasına, böbreklerin temizlenmesine, yüksek tansiyonun önüne geçilmesine ve kan şekerinin kontrol altında tutulmasına katkıda bulunan elma, romatizma ve gut hastalığına da iyi gelmektedir. Ayrıca kötü kolesterolü düşürürken, iyi kolesterolü arttırmaktadır. Kan basıncını da düzenleyen elma, diş sağlığı için de bir hayli faydalıdır. Bağırsak paraziti sorunu yaşayanlar için de düzenli tüketildiği zaman, bu sorun için etkili bir çözüm olan elma, bağırsak parazitlerini temizlemektedir. Görüldüğü gibi elmanın faydaları, insan sağlığına saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Fiyat olarak da bir hayli uygun olan bu meyveden haftada en az beş adet tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir