• 4 Yorum • Başlıca Farklar

  1. Wav/wave-waveform ses dosyası formatıdır; mp3 ise Mpeg veya Mpeg-2 Ses katmanıdır.
  2.Wav Microsoft ve IBM tarafından geliştirilmiştir; Mp3 ise Moving Picture Experts Group tarafından
  3.Wav dosyaları Mp3 dosyalarından daha büyüktür (Sıkıştırılmamıştır); Mp3 dosyaları ise dijital olarak sıkıştırılmıştır.
  4.Wav dosyalarının kalitesi daha iyi olabilir; Mp3 dosyaları sıkıştırmadan dolayı kalite kaybına uğrayabilir.
  5.Wav formatı profosyonel kayıtlarda daha fazla kullanılır; Mp3 formatı ise daha çok kişisel bilgisayarlarda veya taşınabilir müzik cihazlarında kullanılır.

  Detaylı Açıklamalar;

  Mp3
  Sıkıştırılmış ses biçimi ve bu biçimde kaydedilen seslere verilen ad. Fraunhofer-Institute tarafından geliştirilmiştir. Sayısal hale getirilmiş sesler üzerinden insan kulağının duyamayacağı titreşimlerin silinmesi yöntemine dayanır. MP3, sıkıştırma türü olarak “lossy” yani “kayıplı bir sınıftadır. Bit aralığına bağlı olarak ses kalitesinde değişiklik gösterir. 128 kbit/s ayarındaki bir sıkıştırma ile yaklaşık 1:11 oranında alandan tasarruf edilebilir.

  MPEG-3 ile karıştırılmamalıdır. MPEG-x standartları MPEG grubu tarafından belirlenen, hem ses, hem de görüntüyle ilgili standartlardır.

  MPEG Layer 3’ün kısaltmasından oluşmuştur. (MPEG=Motion Pictures Experts Group). Yepyeni bir müzik biçimidir. Sıkıştırma algoritmaları geliştirilmeden önce bilgisayarlarda ses örnekleri wav, pcm, voc, au, snd gibi biçimlerde saklanırdı. Bu formatlar sesi depolarken insan kulağının duyamayacağı ses frekanslarını da depolayarak dosyanın şişmesine yol açarlar. Bu biçimlerde CD kalitesinde 3-5 dakikalık bir ses kaydının saklanabilmesi için 50 ila 70 megabayt arasında bir sabit disk alanı gerekmektedir.

  Oluştururken önemli bir konu da değişken bit aralığı kullanmaktır. Bir mp3 VBR (variable bit rate) adı verilen dinamik sıkıştırma yöntemi ile sıkıştırılırsa, kaybın önemli olmadığı bölümlerde düşük bit sıklığı, önemli olduğu bölümlerde ise yüksek bit sıklığı kullanılır. Bu sayede sıkıştırılmış standart bir sıkıştırma oranıyla işlenmiş parçadan daha az yer kaplar.

  Sıkıştırma biçimi tüm basitliğiyle internette yaygınlaşmaya başladığında kimse sonradan olacaklardan haberdar değildi. Başlangıçta CD kalitesinde müzik dosyalarının sabit disklerde eskiye nazaran 16’da 1 oranında sıkıştırılarak daha az yer kaplar hale getirmesiyle yaygınlaştı. Tüm internet kullanıcıları kendi evlerinde ve ofislerinde bu sıkıştırma algoritmasını kullanan sıkıştırıcı yazılımlar kullanarak CD’lerini, kasetlerini MP3 biçimine dönüştürdü.

  WAV

  IBM ve Microsoft’un küçük ses kayıtlarını herhangi bir bilgisayarda çalmak için geliştirdiği, sıkıştırma içermeyen bir ses dosyası biçimidir. İngilizce’de dalga anlamına gelen Wave kelimesinin ilk üç harfinin alınmasıyla oluşturulmuştur

  Yaygın olan dosya biçimleri arasında en basitlerinden biridir. Windows 3.1’den bu yana Windows ortamında ses dosyalarının ana biçimi olarak kullanılmaktadır. WAV (.wav) uzantısıyla tanımlanır. Öncelikle kişisel bilgisayarlarda kullanılmasına rağmen, internetteki küçük müzik dosyaları için de yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Apple ve Macintosh tarafından da geçerli ve kullanılabilir bir biçim olarak kabul edilmektedir. Yapısı çok basittir. MP3 ve diğer sıkıştırılmış dosya biçimlerinin aksine WAV’lar sadece sayısallaştırılmış seslerdir. Basittirler, sıkıştırma uygulamamasının etkisiyle sesin kalitesini düşürmezler, ancak çok yer kaplarlar.

  WAV üç kısmdan oluşur. Bunlardan birincisi dosyayı WAV olarak adlandıran kısımdır. İkinci kısım değişkenlerin nitelendirildiği kısımdır. Uçüncü kısımdaysa asıl bilgi yani müzik parçası depolanır.


  Etiketler:

  Konuyla ilgili yorumlar

  1. Ömer Arda Kaya

   Dosyanın formatını değiştirmek yerine .wav ksımını .mp3 ile değiştirince çalıştı. Intereseting.

   1. Arasındaki Fark

    Takdir edersiniz ki ne Wav’ı nede mp3 formatını biz bulmadık, herkes gibi internetten öğrenmeye çalıştık, bu konuya nasıl kendi yorumunuzu katabilirsiniz ki. Amacımız insanların bilgiye daha kısa sürede ulaşmasını sağlayarak onlara vakit kazandırmak, yoksa özgün içerik iddiamız zaten yok.

  2. Cihan K.

   Onun nedeni bilgisayarında ilk formatın da destekleniyor ve aynı program tarafından çalıştırılıyor olması ile ilgili. Yoksa herhangi bir format dönüşümü o şekilde mümkün değildir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir