Teknosa ve Bimeks Arasındaki Farklar

  • Teknosa 2000 yılında 5 mağaza, Bimeks 1989 yılında 1 mağaza ile faliyet göstermeye başlamıştır.
  • Teknosa Türkiye’nin 81 ilinde 300’e yakın mağazasıyla hizmet vermektedir. Bimeks Türkiye’nin 56 şehrine yayılmış 138 mağazayla hizmet vermektedir.
  • Teknosa Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. bünyesinde kurulmuştur. Bimeks Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Ticaret A.Ş. bünyesindedir.
  • Teknosa, Mayıs 2012’de halka arz edilmiş ve hisseleri Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamıştır. Bimeks 2011 yılında Borsa İstanbul’a kote olarak halka açılmıştır.
Teknosa Hakkında Genel Bilgiler

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. bünyesinde kurulan TeknoSA İç ve Dış Ticaret A.Ş., teknoloji ürünlerini en uygun fiyat ve en iyi hizmet kalitesi ile tüketicilere sunmayı amaçlayan bir teknoloji perakende zinciridir.

2000 yılında 5 mağaza ile faaliyete başlayan şirket, bugün Türkiye’nin 81 ilinde 300’e yakın mağazasıyla hizmet vermektedir. TeknoSA, kısa bir zamanda istikrarlı bir şekilde büyümüş; yaygınlığı, hizmet kalitesi, güvenilirliği, hızı ve ürün çeşitliliği sayesinde Türkiye’nin en yaygın ve 81 ilde mağazası bulunan tek teknoloji perakendecisi konumuna ulaşmıştır. TeknoSA bugün, konusunda uzman 3500’ü aşkın çalışanıyla hizmet kalitesini ve ürün çeşitliliğini artırmaya devam etmektedir.

Tüketicilerin teknoloji ürünlerinde aradıkları her şeyi bulabildikleri TeknoSA, yüzlerce uluslararası markanın binlerce teknoloji ürününü tüketicileriyle buluşturmaktadır. “Herkes için Teknoloji” felsefesini benimseyen şirket, yaygın mağaza ağı ile elektronik araçlardan iletişim araçlarına, kişisel bakımdan ev ürünlerine kadar her türlü teknoloji ürününü müşterilerine sunmaktadır. 170 bin metrekarenin üzerinde toplam satış alanı ve geniş ürün yelpazesi ile teknoloji severlere farklı ve keyifli bir alışveriş ortamı yaratmaktadır.

TeknoSA, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 27001:2005 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 10002:2004 Müşteri Memnuniyeti-Şikayet Yönetim Standardı Belgesi’ne Türkiye’de sahip olan ilk teknoloji şirketidir.

TeknoSA, Mayıs 2012’de halka arz edilmiş ve hisseleri Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamıştır.

TeknoSA, Türkiye çapında ve uluslararası arenada aldığı ödüller ile başarılarını taçlandırmaya devam etmektedir. 2012 yılında sektörün ‘Oscar’ı olarak bilinen ‘Dünya Perakende Ödülleri’nde ‘Gelişen Pazar’ kategorisinde birinci olma ve 2014 yılında Euromoney Dergisi tarafından ‘Tüketici Ürünleri / Perakende’ kategorisinde Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Yönetilen şirketi seçilme başarısını göstermiştir.

TeknoSA, müşterilerinin teknoloji ürünlerindeki ihtiyacını her an karşılamak amacıyla her kanalda hizmet vermektedir. Hem çağrı merkezi (444 55 99) hem sosyal medya hesaplarından ulaşılabilecek Müşteri Hizmetleri ve Türkiye’nin her ilinde yer alan mağazalarının yanı sıra www.teknosa.com online alışveriş platformu ile her zaman müşterilerinin yanında yer almaktadır.

TeknoSA, insanların kültürel ve sosyal yaşamına katkıda bulunmak ve teknoloji konusunda daha bilinçli nesiller yetiştirmek amacıyla; eğitim, bilim, sanat ve teknoloji alanında birçok proje gerçekleştirmektedir. Türkiye Futbol Federasyonu ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucunda 2007 yılından bu yana Milli Takımlar Teknoloji Tedarikçisi’dir. 2007 senesinde başlatılan “Kadın için Teknoloji” sosyal sorumluluk projesiyle, Türkiye’nin farklı illerinde kadınlara ücretsiz bilgisayar kursu vererek teknoloji ile yakınlaşmalarını sağlamaktadır.

Türkiye’nin ilk ve en yaygın teknoloji perakendecisi olmanın getirdiği sorumluluk ve bilimsel perakendecilik ilkesiyle nitelikli işgücü yetiştirmeye de önem vermektedir. Hem teknoloji perakendeciliği alanında kariyer yapmak isteyen gençleri eğitmek hem de hızla artan nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak amacıyla Ekim 2005’te TeknoSA Akademi kurulmuştur. TeknoSA bünyesindeki tüm çalışanlar, TeknoSA Akademi’de çeşitli eğitim programlarıyla niteliklerini artırabilmektedir.

Türkiye’de teknoloji perakendeciliği sektöründe çevreye yönelik en kapsamlı çalışmalara imza atan TeknoSA, elektronik atık toplama, çevre dostu poşet kullanımı, enerji verimliliği konularında yaptığı çalışmalarla da sektörüne örnek teşkil etmektedir.

Bimeks Hakkında Genel Bilgiler

imeks, 1989 yılında Kadıköy Mühürdar‘daki küçük bir dükkanda ticari faaliyete başlayan Türkiye’nin ilkTeknoloji Perakendecisi‘dir.

Bimeks Mağaza Tipleri
Mağaza
BigBox (Teknoport)
Standart
Küçük
M2
>1000
250-1000
<250
Adet
41
70
29
Toplam
132.000
140
Son Güncelleme: Kasım, 2014

Bugün Türkiye’nin 56 şehrine yayılmış 138 mağazayla, 130 bin metrekarenin üzerinde bir satış alanında faaliyet gösteren şirket, bilgisayardan tüketici elektroniğine, beyaz eşyadan kişisel bakım ve aksesuara modern zaman insanının ihtiyaç duyduğu birçok dayanıklı tüketim ürününün satışını yapmaktadır.
2011 yılında Borsa İstanbul’a kote olarak halka açılan Bimeks, 2013 yılında da Türkiye’de faaliyet gösteren teknoloji perakende zincirleri İngiliz Electro World ve Fransız Darty‘yi bünyesine katmıştır.

Bimeks mağazaları yılda 20 milyon ziyaretçi ağırlarken, bu ziyaretçilerin %17’si mağazalardan en az bir ürün alıp çıkmaktadır. Bimeks mağazalarından bir yılda 3 milyon 250 bin adet alışveriş yapılmaktadır.

Bimeks’e özgü ilkler

  • Türkiye’nin ilk Teknoloji Perakendecisi
  • AVM’de mağaza açan ilk Teknoloji Perakendecisi
  • Borsa İstanbul’a kote olarak halka açılan ilk Teknoloji Perakendecisi
  • Uluslararası Kredi Derecelendirme Notu (Reyting Notu) alan ilk ve tek Teknoloji Perakendecisi

Bimeks 2016 yılında, 81 ilin tamamında en az bir mağaza açarak toplamda 190 mağaza ve 146 bin m2 satış alanına ulaşmayı, ayrıca online satışlarda pazar liderliğini yakalamayı hedeflemektedir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir