Jeremiah Owyang’ın Strateji ve Taktik arasındaki farklar  başlıklı bir makalesinden sizin için derlediklerimiz.

Birinci fark hedefler arasında. Stratejiler organizasyonun genel amaçlarını belirler ve tüm kaynaklarını göz önüne alarak organize eder. Taktik ise bu genel amaçlara yönelik, belirlenmiş alt hedeflere ulaşmak ve görevleri yerine getirmek için ayrılmış kaynakları kullanır.
İkinci fark roller arasında. Stratejiyi belirleyenler organizasyonun tüm kaynaklarını belirleme ve etkileme gücüne sahiptir. Bu kişiler, bir arada çalışarak genel amaca hizmet eden pek çok taktiği nasıl kuracaklarına kafa yorarlar. Oysa taktikleri uygulayanlar kendi özel alanlarında kendilerine verilen hedefler doğrultusunda yine kendilerine ayrılan kaynakları kullanarak manevralar yapar.
Üçüncü fark sorumlulukta. Stratejiyi belirleyenler, organizasyonun genel başarısından sorumludur. Taktikleri uygulayanlar ise belirli bir alandaki başarıdan ve o alana ayrılan kaynaklardan.Dördüncü fark kapsamda. Strateji, daha geniş olarak rakipler, müşteriler ve ekonominin geneli de dahil olmak üzere pazarın tüm şartlarıyla birlikte organizasyonun tüm kaynaklarını kapsar. Taktik ise bir plan ya da süreç dahilinde kaynakların bir alt kümesini kullanır.
Beşinci fark sürede. Bu konuda stratejinin daha uzun vadeli, taktiklerin ise daha kısa vadeli ve pazar koşullarına göre daha esnek süreli olduğunu söylemeye herhalde gerek yoktur.
Altıncı fark yöntemde. Strateji, deneyim, araştırma, düşünce ve bunların üstüne iletişim yöntemini kullanır. Taktik ise deneyimi, en iyi uygulamaları, planları, süreçleri ve ekipleri kullanır.
Yedinci ve son fark ise çıktılarda. Strateji, açık örgütsel hedefler, planlar, haritalar, trafik işaretleri ve anahtar ölçüm kriterleri üretir. Taktikler ise insanları, zamanı ve araçları kullanarak açık ve net proje çıktıları üretir.
Küçük bir örnekle de ayrımı pekiştirelim isterseniz. Diyelim ki bir mağazalarınız var ve düşünüp taşınıp ve hatta danışıp, mağazanıza gelen müşterilerle online ortamda etkileşime geçmenin pazarlama açısından doğru bir yol olduğuna kanaat getirdiniz. İşte bu, organizasyonunuzun geneli açısından stratejik bir karardır. Bu etkileşimi sağlamak için uygulama veya mobil site geliştirmek, mobil platformlar üzerinden erişim sağlamak veya buna benzer adımlar atmak ise hiç şüphesiz amacınıza erişmek için kullanacağınız taktiklerdir.
Strateji ve taktik arasındaki farkın neden bu kadar önemli olduğunu soranlar elbette çıkacaktır. Yukarıdakilerden de anlaşılacağı üzere sorunun cevabı aslında basit. Resmin genelini görüp size uygun alana odaklanmak yerine, yalnızca belirli bir alanını görüp o alan içinde belirli bir noktaya odaklandığınızda gitmeniz gereken yerden uzaklaşabilir, hatta kolaylıkla kaybolabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir