Marul ile Kıvırcık Arasındaki Fark

  • Kıvırcık marulun kıvrılmış hali olduğundandaha pahalıdır .
  • Kıvırcık marula göre daha kolay ve ince kesilebilinir.
  • Marulun yaprakları içine kapanırken , kıvırcığın yaprakları çiçek gibi açılır.
  • Kıvırcık daha yeşil olduğundan marula oranla daha fazla C vitamini içerebilir.
  • Kıvırcık marula göre daha irice ve daha dalgalıdır.

Marul Özellikleri
Marul (Lactuca sativa), papatyagiller (Asteraceae) ailesinden geniş yeşil yapraklı, yıllık veya altı kökü ve yaprakları pişirilerek de yenir.aylık bir ılıman iklim sebzesidir. Genelde yaprakları salata olarak çiğ tüketildiği gibi Çin gibi bazı ülkelerde

Sütlü bir su içermesi nedeniyle Latince’deki ismi lactis (süt) kökünden türetilmiştir. Pek çok çeşidi vardır.

Marulda, A ve C vitaminleri bulunur.

Yezidi dinine göre marul yenilmesi yasaktır.


Kıvırcık Özellikleri

Tadı ve görüntüsü benzediği için çoğu zaman marulla karıştırılan kıvırcık veya halk arasındaki ismiyle atom farklı vitaminleri ve mineralleri içinde barındırdığından dolayı birçok hastalığa iyi gelmekte ve  çeşitli rahatsızlıklara faydalı etkiler doğurmaktadır. Çünkü kıvırcığın içinde bulunan A, B (B6, B9, B12), C, D, E vitaminleri ve çinko, bakır, sodyum, fosfor, iyot, kalsiyum, demir mineralleri onu oldukça faydaları yüksek bir besin maddesi haline getirmektedir.

Anne Sütünü Arttırmaktadır;

Hamilelik döneminde vücuttaki kalsiyum miktarı azalmaktadır. Bunun sonucunda doğum sonrası anne sütü miktarında azalma veya geçici osteoporoz (kemik erimesi) görülebilmektedir. Bu sebeple hamilelik döneminde ve emzirme döneminde kıvırcık yemek anne sütünü arttırma özelliğine sahiptir. Ayrıca kemik erimesinin düzelme hızını da yükseltmektedir.

Romatizma Ağrılarını Giderir;

Genel olarak tüm yeşil sebzeler gibi kıvırcık yemekte romatizma ağrılarını dindirme özelliğine sahiptir. Düzenli tüketildiği takdirde iltihaplanmaya bağlı olarak özellikle eklem bölgelerinde görülen ağrıları azaltmaktadır.

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir