Helikopter, dikey kalkış ve iniş yapabilen döner kanatlı bir hava taşıtıdır. 1907 yılında Fransız Paul Cornu ilk motorlu helikopteri uçurdu. Helikopterler dikey olarak kalkış ve iniş yapabilir ve havada sabit olarak tutunabilirler. Helikopterler taşıma kuvveti elde edebilmek için döner kanat yani pervane kullanılır. Pervane iki ya da daha fazla palden meydana gelir.Pervane palinin profili uçak kanadının profili ile aynıdır. Helikopterler çift ve tek rotorlu olmak üzere ikiye ayrılır. Çift rotorlu helikopterler daha karmaşık olmakla birlikte yük ve yolcu taşımaya daha elverişlidir.

Quadcopter (Dörtdöner), dört pervanesi bulunan, sabit kanatlı uçan sicimlerin aksine kaldırıcı gücü ve rotası daha fazla olan uçan araçlardır. Genelde insansız hava aracı olarak kullanılırlar.  Yapımı ve kontrolü basit olduğu için, Dörtdöner amatör hava aracı model projelerinde sık sık kullanılır.
Özellik Helikopter Quadcopter
Tanım Helikopter, dikey kalkış ve iniş yapabilen döner kanatlı bir hava taşıtıdır. Pervane iki ya da daha fazla palden meydana gelir dört pervanesi bulunan, sabit kanatlı uçan sicimlerin aksine kaldırıcı gücü ve rotası daha fazla olan uçan araçlardır
Verim Yüksek Düşük
Mekanik Aksamı Çok Karışık Az Karışık
Elektrik ve Elektronik Aksamı Az Karışık Çok Karışık
Çeviklik Yüksek Manevra Kabiliyeti Düşük Manevra Kabiliyeti

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir