Class ve ID arasındaki başlıca farklar;

  • İkisininde nasıl kullanılacağını World Wide Web Consortium (W3C) topluluğu belirler.
  • ID, kimlik anlamına gelir ve tekildir, eşi benzeri yoktur, örneğin bir sayfada id=”x” ise x ten bir tane vardır, sayfanın başka yerinde id=”x” kullanmanız hata almanız veya yanlış yapmanız demektir.
  • Class ise Id nin gibi tek sefer kullanmak gerekmez, aynı sayfa içinde birden fazla kullanabilirsiniz.
  • Class’ın birden fazla kullanılmasının amacı sayfa içerisinde farklı yerlerde aynı özelliklerde elementrler var ise tek noktadan özellikleri belirlenip yönetilebilir.
  • Class ve Id kullanımı kod değiştirme ve yönetmede bizlere çok büyük kolaylıklar sağlar.
  • Javascript ve CSS de class’lar “.” işareti ile gösterilirken IDler # işareti ile gösterilir.
  • Div içerisinde class <div class=”ozellik”> şeklinde kullanılır.
  • Div içerisinde ID ise <div id=”ozellik”> şeklinde kullanılır.

Detaylı açıklamalar;


CSS Nedir? İngilizce açılımı Cascading Style Sheets, yani Türkçe Çağlayan Stil Tabakası gibi bir anlama geliyor. Peki CSS ile neler yapabiliyoruz? Bize faydaları neler? Ve CSS’yi sayfa içinde ne şekillerde kullanabiliriz? Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğim.

CSS ile Neler Yapılıyor?
CSS kullanarak HTML ile yapamayacağımız birçok şeyi yapabiliriz. Bir sayfadaki tüm ögeleri veya belli bir kısım ögeyi renk, boyut, arkaplan resmi, sayfadaki konumu, sağından solundan olan boşlukları ve daha birçok özelliği yönünden CSS ile tanımlayabiliriz. Bir CSS dosyasıyla bütün sayfalarınızın stilini oluşturabileceğiniz için sayfalarınızın boyutu küçülür, yükü hafifler. CSS ayrıca öğrenmesi en kolay dillerden birisidir.

CSS Öğrenmek için Gerekli Ön Bilgiler;
CSS öğrenmek için gereken en önemli bilgi Temel HTML bilgisidir. HTML bilmeden CSS kodlarını kullanmanız çok zor olacaktır. Bu dökümanda anlatacağım konu CSS olduğu için HTML bildiğinizi varsayıyorum. HTML öğrenmeden CSS’ye başlamamanızı tavsiye ederim.
CSS öğrenmek için diğer gerekli bilgi ise İngilizce’dir. Tabi ki ingilizceyi su gibi bilmek değil bu sadece CSS kodları içinde geçen kelimeler İngilizce’dir ve bu kelimelerin büyük bir çoğunluğunun ifade ettiği şey Türkçe karşılığı olan kelimeyle alakalıdır

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir