Başlıca Farklar;

.com dünya çapında ilk gelen alır prensibiyle satın alınabilen bir uzantı iken, com.tr ise .tr alan adının alt domaini (subdomain) olarak  istenen evraklar vasıtasıyla nic.tr adresinden alınabilen alan adı uzantısıdır. Normal şartlarda alanadi.tr veya sirketiniz.tr alan adı alınabilecekken ODTÜ nün yaptığı anlaşma gereği .tr uzantısı alınamamaktadır.


Detaylı Açıklamalar;

.com alan adı, İnternet’in Alan Adı Sistemi’nde bulunan üst seviye alan adlarından biridir. Adı “commercial” (“ticari”) kelimesinden türetilmiştir ve esas olarak ticari kurumlar tarafından kullanılmak üzere oluşturulmuştur.. Ancak .com, .org ve .net arasındaki ayrım, kayıt kısıtlamasının kaldırılmasıyla birlikte ortadan kalkmıştır.
Bu alan adı başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın bünyesindeyken günümüzde Verisigntarafından yönetilmektedir ve ABD yasasının nihai yargı yetkisi kapsamındadır. Verisign Kayıtları, ICANN tarafından akredite edilmiş kayıt şirketleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Verisigin, uluslararası alan adlarını da kabul etmektedir.

.com alan adı, Alan Adı sistemi 1985 yılının Ocak ayında uygulamaya geçtiğinde .edu, .gov, .mil, .net, .org ve arpa alanlarıyla birlikte ilk üst seviye alan adlarından (TLD) biriyken daha sonraki süreçte en büyük üst seviye alan adı haline gelmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir