Kredi Kartı : Adından da anlaşılacağı gibi kredi sistemi üzerine çalışan, kartınız da para olmasa bile alışveriş yapabileceğiniz kartlardır.
Banka Kartı : Bankalarda açtığınız vadeli veya vadesiz hesaplarınızı kullan
  • Sonuç:
  • Kredi kartıyla her zaman alışveriş yapabilirsiniz, Banka Kartıyla alışveriş yapmanız için hesabınızda para olması gerekir
  • Kredi kartının hesap kesim tarihi vardır, yapılan alışverişlerin tutarını bu tarihe kadar ödemelisiniz.
  • Banka kartlarında hesap kesin tarihi yoktur.
  • Kredi kartıyla ödemelerinizi taksitlere bölebilirsiniz, Banka kartıyla taksit yapamazsınız.
  • Her iki kart ile de nakit para çekebilirsiniz tabi banka kartınızdaki hesapta para olması gerekiyor.
  • Kredi kartınıza limit belirleyebilirsiniz.
  • Her iki kartında yıllık kullanım bedeli vardır.
  • İki kartında son kullanma tarihi vardır.

Kredi kartı, bankaların ve bazı finansman kuruluşlarının müşterilerine verdiği, anlaşmalı POS cihazı bulunan alışveriş noktalarında ödeme amaçlı veya banka ATM’lerinden nakit avans çekmek amaçlı kullanılabilen, yapılan harcamaların aylık olarak bankaya tek seferde ya da taksitlerle ödenmek zorunda olunduğu, nakit paraya alternatif bir ödeme aracıdır.[1]
Genel uygulamada dönemsel borç tutarının belirli bir oranı asgari ödeme tutarı olarak belirlenir. Müşteri en az bu tutar kadar ödeme yaptığında kalan borç tutarına banka tarafından belirlenmiş olan alışveriş veya nakit avans faizi aylık olarak işletilir.

Kredi kartı kullanarak alışveriş yapanlar kartı veren bankaya borçlanmaktadırlar. Banka genel uygulamada 30’ar günlük dönemlerde hesap kesimi yapar ve bu dönem boyunca kart ile yapılan harcamaları hesap bildirim cetveli (ekstre) ile kart kullanıcısı müşteriye bildirir. Cetvelde bildirilen borç için müşteriye yaklaşık 10 günlük ödeme süresi tanınır. Bu süre sonunda ödenmeyen borç için banka günlük olarak gecikme faizi işletir.

Kayıtdışı ekonomiden kayıtlı ekonomiye geçişi hızlandıran çok önemli bir araç olmakla birlikte, vadesinde ödenmeyen borçlara faiz yükü binmesi ve üstüne faiz tutarının %15’i kadar Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu ve %5 Banka Sigorta Muameleleri Vergisi eklenmesi kredi kartı borcunun çığ gibi büyümesine yol açabilmektedir.

Türkiye’de kredi kartlarına dair her türlü faaliyet BDDK tarafından denetlenmektedir. Türkiye’deki tüm bankalar ve finans kurumları tarafından verilen kartların faiz oranları ve faiz hesaplama yöntemleri BDDK sitesinde güncel olarak yayınlanmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir