WWW ve HTTP arasındaki başlıca farklar;

  • HTTP bir transfer ve iletişim protokoldür.
  • WWW w3 standartlarından biridir.
  • HTTP’nin açılımı HyperText Transfer Protocol – Hiper-Metin Transfer Protokolü dür.
  • WWWnin açılımı ise World Web Web – Dünya çapında ağ dır.
  • İnternette bir web sayfası görüntülemek için HTTP protokolünü kullanırız.
  • HTTP ile haberleşen istemci ve suncuların gelenin bulunduğu ağa WWW denir.
  • WWWler genelde web sayfası olarak ta bilinir.
  • Webin temelini internet oluşturmaktadır.
  • Http protokolünün varsayılan port numarası 80 dir.
  • HTTP,WWW dünyasında iletişim sağlayan bir araçtır.

Detaylı açıklamalar;


HTTP bir protokol olup, yazı ve çeşitli medya öğelerini sunuculardan istemcilere ileten ve istemcilerin yani biz bilgisayar kullanıcılarının bu öğeleri görmemi sağlar.

“World-Wide Web” yani WWW HTTP ile konuşan sunucuların geniş ağını ifade etmek için kullanılır. HTTP, mevcut bilgilerin kullandıkları protokolün dünya çapındaki adıdır.

Tarayıcı, internet kullanıcısının isteğini sunucuya gönderir. DNS sunucularının, alan adlarının, adres isimlerinin ve fiziksel konumların tutulduğu diğer araçlarla iletir. Kullanıcı www.arasindakifark.net sitesi için istekleri karşılayan bilgisayara doğru gönderir. Bu bilgisayar belirli şartların sağlanması durumunda ve sitenin dosyalarının mevcut ve çaışır halde olması durumunda size yani son kullanıcıya hazırlanmış halde gösterir. Bu görüntüler tasarıma bağlı olarak tarayıcıdan tarayıcıya göre değişebilir.

Http (Hyper Text Transfer Protocol) internette sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir. Bir web sitesine bağlanmaya çalıştığınızda, siz adresin başına bunu yazmasanız da tarayıcınız bunu otomatik olarak ekler, çünkü sunuculardan web sitelerine ait bilgileri indirebilmeniz için, http protokolü ile bir istekte bulunmanız gerekmektedir. Adreslerin başına eklenen http, sunucuya web sitesi ile ilgili bilgileri size http kuralları çerçevesinde iletmesi komutunu verir ve iletişim başlar. Bu protokol TCP/IP ile haberleşir. TCP bilginin doğru bir şekilde iletilmesinden, IP ise istemci ve sunucunun adresinin bulunmasından sorumludur. Http ile iletişim request veresponse cümlelerinden oluşur. Browser üzerinden bir adres girildiğinde bu istek ilgili adrese gönderilir ve geriye bir cevap cümlesi döndürülür. Daha sonra browser tarafından geriye döndürülen bu cevap cümlesi işlenerek kullanıcıya ekranda gösterilir. Http connectionlessbir protokol olduğundan muhabere ile ilgili socket nesneleri daima açık tutulmaz. İstek yapılır, karşılığında bir cevap alınır ve muhabere socket nesneleri derhal sonlandırılır.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir