Toner ile Kartuş Arasındaki Fark

  • Kartuş mürekkebi ısıtarak püskürtür, Toner ise toz halinde.
  • Toner ile 5000’e yakın sayfa çıktı verirken en iyi kartuş 300 sayfa çıktı verir.
  • Toner Kartuşa göre çok daha pahalıdır
  • Toner li yazıcılar genellikle iş yerlerinde, kartuşlu yazıcılar ev lerde daha yoğun kullanılır
  • Tonerli yazıcılar kartuşlu yazıcılara göre daha pahalıdır.

Toner ve Kartuşun Özellikleri

azıcılarda yazdırmayı sağlayan ekipmana kartuş denilmektedir ve bu kartuşlara A4 FOTOKOPİ KAĞIDI üzerinde oluşturdukları baskıyı sağlayan materyale göre mürekkep veya toner kartuşu ismini almaktadır.
Mürekkep bilindiği gibi sıvı bir maddedir ve kartuşlar içinde kullanılan mürekkebin özelliği ısıya karşı duyarlı olmasıdır.

Lazer yazıcılarda kullanılan TONER TOZU ise pudra kıvamında ve mıknatıslanma özelliği taşıyan bir nevi karbon tozudur.

Bu ürünler dört ana renkten oluşur.  Siyah (black) kırmızı (magenta) mavi (cyan) ve sarı (yellow) Çok detaylı baskı alınabilmesi için mürekkep kartuşlarında farklı renkte kartuşlarda kullanıyor olsa da çok nadir yazıcılar bu özelliğe sahiptir.

İnkjet ismi verilen mürekkep yazıcının gönderdiği talimatlar doğrultusunda kartuş içindeki rezidansların verdikleri ısı ile kartuşun azında bulunan ve gözle görülmeyecek kadar küçük olan bu deliklerden püskürür ve kağıt üzerinde baskının oluşmasını sağlar. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kartuşların bulunduğu mekanizma yatay biçimde sağa sola hareket ederken kartuşların altında geçen A4 fotokopi kağıdı üzerinde baskıyı oluşturur.

Lazer toneri kullanan yazıcıların sistemleri mürekkep püskürtmeli yazıcılardan çok farklıdır. Lazer printerler fotokopi makinesi mantığı ile çalışarak baskı yaparlar.

Lazer toneri kartuşu içinde fotokopi makinesi üzerinde bulunan parçaların nerdeyse tamamı bulunmaktadır ve yazıcı tonerleri kopyalama işleminin tamamını kendi içindeki parçalar yardımı ile yaparlar.

Lazer toneri kartuşları iki ayrı bölümden oluşur, bu bölümlerden birinde tonerin haznesi diğerinde ise drum, blade, manyetik silindir benzeri yazdırmayı sağlayan parçalar vardır.

Kartuş yazıcıya takıldığında üzerindeki iki adet metal plaka sayesinde yazıcıdan elektrik enerjisini alırken, drum üzerinden bulunan çark sayesinde yazıcıdan hareket alır, bunun dışında yazıcıyla hiçbir organik bağı bulunmaz.

Bilgisayardan veya yazıcı üzerinde bulunan kontrol panelinden verilen talimatlar doğrultusunda baskı işlemini yapar. Lazer yazıcılarda mürekkepli yazıcılardan farklı olarak yalnızca drum denilen görüntü tamburun dairesel hareket halindedir ve A4 fotokopi kağıdı drumın altından geçerken üzerine dökülen toner tozları sayesinde baskıya oluşturur.

Üzerinde elektrik akımı yüklenen drum aksi kutupta olan tonerin tozunu çekerek ilk görüntüyü kendi üzerinde oluşturur ve buradan kağıt üzerine aktarır.

Kağıt üzerinde tonerin gelmesiyle oluşan görüntü ancak ısıtıcı merdanenin, ısıtarak tonerin tozunu eritmesi ardından kağıt üzerine yapışması sağlanır


Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir