SSD ve Sata Disk arasındaki başlıca farklar;

 • En basit anlatımıyla Sata diski yeniden yazılabilir CD veya DVD nin daha kalın ve boyutu baha büyük haline benzetebilirsiniz.
 • SSD ise daha çok USB bellek veya SD kartı biçiminde çalışır.
 • SSDlerin okuma ve yazma hızı Sata disklerden çok daha hızlıdır.
 • Sata SSDye göre daha eski bir teknolojidir.
 • SSD diskler Sata disklere nazaran daha pahalıdır.
 • Her ikiside NTFS ve FAT32 formatlarını destekler.
 • Her ikisinde Windows, Linux ve IOS işletim sistemlerini problemsiz kurabilir ve çalıştırabilirsiniz.
 • SSDnin açılımı Solid State Drive dir, SATA Serial ATA şeklindedir.
 • SSD diskler düşmeye ve darbeye karşı SATA disklerden daha sağlamdır.
 • Sata disklerin kapasiteleri şuan SSD disklerin kapasitelerinden daha fazladır.
 • Sata disklerin hız kapasiteleri içinde bulunan diskin saniyede aldığı devir sayısıyla orantılıdır.
 • SSD disklerin için dönen bir disk olmadığı için hız kapasiteleri içindeki bileşenlerin hızıyla doğru orantılıdır.

Detaylı Açıklamalar;


Sabit disklerden farklı olarak SSD’de bir veriye ulaşmak için diskin dönmesini beklemeniz gerekmez, bu sayede disk üzerinde pek çok farklı nokta ya dağılmış olan verilere çok yüksek hızda ulaşabilirsiniz. İşletim sistemleri dahil pek çok uygulamalarda okuma ve yazma zamanları sayesinde geleneksel disklerden çok daha hızlı açılır ve yükleme zamanları önemli ölçüde kısalır. Ortalama erişim süresi mekanik disklerde 12-14 ms arasında iken bu süre SSD’de 0.1ms’nin bile altındadır yani anında erişim 0.1 milisaniye bile kabetmeden veri yaza bilir veya okuyabilirsinz.
SSDlerin tahmini kullanım ömrü 2 milyon saattir. Bu yaklaşık 230 yıla denk gelmektedir. Geleneksel sabit disklerde bu süre 15-20  yıl gibi bir süreye denk gelmektedir, SSDler sayesinde verilerinizi ömür boyu saklayabilirsiniz.
SSD diskler mekanik hiç bir parça içermediğinden sarsıntı ve çarpmalara karşı  daha dayanıklıdır. Üstelik  ısı ve basınç gibi geleneksel sabit disklerin çalışmasını engelleyen pek çok durumda diskler çalışmaya devam edebilir.Yani dış etmenlere karşı çok daha güvenilir.
SSD diskler HDD’ler gibi mekanik parça içermediğinden sıfır ses ile çalışırlar, ayrıca geleneksel disklerden daha hafiftirler ve daha düşük oranda güç harcarlar.
HDD düşerse problem çıkarma olasılığı çok yüksektir ancak SSD kasasını kırmadığınız sürece herhangi bir problem çıkarmaz.
HDD de bulunan veriler zaman ile parçalanırlar ve disk birleştirme işlemine ihtiyaç duyarlar ancak SSD de asla böyle bir şeye ihtiyaç duymazsınız.Disk birleştirme işlemi ile ilgili Windows 7 ve Windows 8’ler de sistemimizi iyileştirmek için otomatik olarak disk birleştirme işlemi uygulanır bu işlem SSD’leri ciddi anlamda yıpratır.Planlanmış ayarlamalardan bu özelliği kapatmanız önemlidir.

SSDlerin Dezavantajı
HDD’ler için fiyatları düşünecek olursak 500GB veri depolama alanına sahip bir disk için 180-220 TL gibi bir ücret vermemiz gerekmektedir;SSD’ler de ise 480GB’lik veri depolama alanına sahip bir disk için bu fiyat 1000-1100 TL arasında değişmektedir.SSD’ler için şimdilik bu fiyatlar ev kullanıcısı için çok verilebilir fiyatlar değildir.Ama 128GB’lık SSD de işimi görür diyorsanız 250-300 TL arası alınabilir.
Satın almadan önce;
Günümüzde artık bir çok marka ve model SSD satışa sunulmuştur.Bunları satın alırken ilk olarak fiyat olarak daha sonra okuma ve yazma hızları ve bir çok insanın  dikkat etmediği IOPS (SSD üzerine rastgele veri yazma hızı) değerlendirilmeleridir.

İki tip  SSD vardır. MLC ve SLC

Single-level cell ya da kısa adı ile SLC flash bellek her bir hücrede 1 bit veri saklar.SLC tabancı ürünler daha kısıtlı depolama alanı sağlarken , yüksek performans sunar.
Multi-level cell ya da kısa adı ile MLC flash bellek her bir hücrede 3 ya da daha fazla bit veri saklar.MLC tabanlı ürünlerin ise hacimleri SLC tabanlı ürünlere göre daha geniş fakat performans olarak daha düşüktür.
SSD’nin HDD karşısındaki üstünlükleri
SSD’ler her koşulda daha sağlamdır.Sabit diskler mekanik bileşenler içerir. SSDler ise hareket eden bir parça içermez. Mobil cihazlarda kullanılabilmek adına sabit disklerde boyutlar 3.5 inçten 2.5 ince, hatta 1.8 ince kadar indirilebilir.

Sabit disklerin mekanik bileşenlere sahip olduğundan  5400 ya da 7200  RPM devirle dönen disklerin 10.000 ve 15.000 devirli uç modelleri de var. Dönüş hızı ve plaka sayısının fazlalığına göre sıcaklık problem haline gelebiliyor. SSD’lerse düşük gerilim ihtiyaçları ve mekanik aksam içermemeleri nedeniyle neredeyse hiç ısınmazlar.

Masaüstü bilgisayarlarda tercih edilen 3.5 inçlik sabit diskler bugün 500-700 gram ağırlığa ulaşabilmekte. Dizüstü bilgisayarlarda tercih edilen 2.5 inç yapısındaki disklerse 110 ile 170 gram arasında değişen ağırlıklara sahipler. Aynı boyutlardaki bir SSD, benzer kapasiteler sunmasına karşın neredeyse beşte bir ağırlığa sahiptir.

Dizüstü bilgisayar sabit diskleri uyuma sırasında oldukça düşük enerji tüketirler. Söz konusu değerler bir SSD’nin tam verimle kullanılırken ihtiyaç duyduğu enerjiyle birbirine yakındır. Dizüstü bilgisayar diskleri özellikle okuma/yazma ve rastgele arama yaparken ciddi anlamda enerji tüketir. Dizüstü bilgisayarlarda SSD tercih etmek pil ile çalışma süresini de olumlu etkiler.

Sabit disklerin motorları diske enerji gelmesiyle birlikte gürültü üretmeye başlar. Tabii gürültünün asıl kaynağı sadece motor değildir. Okuma ve yazma işlemleri sırasında kafa disk yüzeyi üzerinde hareket eder . Halk arasında “tıkır tıkır” olarak adlandırılan mekanik sabit disk seslerine SSD’lerde rastlanmaz.
SSD’ler sabit disklere oranla kat kat daha performanslıdır. Günümüzde standart bir masaüstü bilgisayar diski saniyede 90 Mb, dizüstü bilgisayar diski ise 50 Mb okuma seviyesine ulaşabilmektedir. Standart bir SSD’de ise okuma hızı saniyede 500 Mb seviyesindedir.

Üretici firmalar sabit disklerine genelde 2 ile 5 yıl arasında değişen garanti sağlarlar. Bazı SSD’lerde bu süre “ömür boyu”dur. Nedeniyse firmaların SSD teknolojisine olan güveninden kaynaklanıyor. Sisteminizde elektriksel bir aksaklık olmadığı sürece SSD’lerin bozulması mümkün değildir. Sabit disklerse elektriğe ve çalışırken sarsılmaya karşı oldukça hassaslardır.

Boyutlarında istenildiği gibi oynanma yapılabilen SSD’ler dizüstü bilgisayarlarda yer alan Express Card gibi arabirimlere ya da masaüstü bilgisayar anakartlarındaki PCI Express yuvalarına uygun tipte üretilebiliyorlar.PCI Express yuvalarına uygun tiplerde okuma  ve yazma hızı saniyede 1-1.5Gb olabiliryor. SSD teknolojinin tek dezavantajı biraz yüksek olan fiyatı. İçerisinde bulunduğumuz yıl fiyatların daha makul seviyeye geleceğini umuyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir