• 1 Yorum • Başlıca Farklar;

  • Cadde, ana yolların her birine cadde denir, Sokak ise ara yollara denir,
  • Caddeler genellikle Sokaklar dan büyük ve geniştir,
  • Caddeler, Sokaklara göre daha düzgün asfalt atılmıştır,
  • Caddeler sokaklardan daha kalabalık ve yoğundur,
  • Sokaklarda daha az araç trafiği olur,
  • Cadde sözcüğü Türkçe’ye Arapça’dan geçmiştir,
  • Ana ulaşımlarda Caddeler bulunur, yaya olarak çevredeki binalara erişimde sokaklar kullanılır,
  • Sokaklar asfalt, stabilize veya toprak olabilir.
  Detaylı açıklamalar;

  Cadde, bir yerleşim birimindeki ana yollardan her biri. Bununla birlikte bazı tali yollar da cadde olarak adlandırılabilir. Caddeler genellikle sokaklardan büyüktür ve ağırlıklı olarak taşıt trafiğine ayrılmıştır. Genellikle her iki yanında sıralı ağaçlar bulunan kaldırımlar ve binalar bulunur.

  Büyük şehirlerde caddeler çoğunlukla asfalt yüzeylidir.

  Caddeler, çok eskilerden beri ulaşımda kullanılmaktadır. Özellikle Mezopotamya’da bulunan Ur şehrindeki caddeler, Çin’de, Roma’da ve Antik Yunanistan’da rastlanan yollar dünyanın en eski caddelerini oluşturmaktadır.

  Cadde tanımı çağlara göre değişiklik göstermiştir. Başta, taştan örülmüş tüm yollar cadde niteliği görürken, günümüzde özellikle otomobilin icadıyla beraber asfalt yollar cadde standardını oluşturmaktadır. Günümüz dünyasında ise caddeler, günlük yaşamda oldukça yoğun bir dolaşıma sahip, yayalara ve taşıtlara hizmet eden bir tür ulaşım birimi olarak görülmektedir.

   

  Sokak, Mahalle aralarındaki bazı küçük sokaklar taşıt trafiğine uygun olmayabilir. Bununla birlikte yerleşim yerlerindeki sosyo-ekonomik değişikliklere bağlı alarak caddelerden daha geniş sokaklar veya sokak büyüklüğünde caddeler de görülebilir.

  Batı Dünyası’nda sokaklar, Sokak tanımı, Orta Çağ Avrupa’sında dar ve uzun yaya geçitleri için kullanılmıştır. Zamanla hemen hemen tüm Avrupa’da bugün bile görülebilen dar sokaklar, çağların ilerlemesiyle, yayalar dışında atlı taşımacılık için de kullanılmaya başlanmıştır. 19. yüzyılda otomobilin icadıyla beraber geniş sokakların bu taşımacılığa yetmemesi yüzünden, çoğu sokak yerini caddelere bırakmıştır.

  Doğu’da sokaklar, Sokaklar, Asya’da sadece ticaret yollarını, şehirdeki hatları kapsamaktadır. Asya ve Afrika’da sokaklar batıdaki gibi taşlarla döşeli olarak yapılmamış, bunun yerine topraktan yapılmıştır. Özellikle, kimi yerlerde hiçbir sokak & cadde izine rastlanmamıştır. Ancak günümüzde dünyanın her yerinde olduğu gibi doğu şehirleri asfalt sokaklara sahiptir.


  Etiketler:

  Konuyla ilgili yorumlar

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir