• 1 Yorum • Başlıca Farklar

  • İki programın kurulum dosyasını da internet üzerinden indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz,
  • Programın Bedava olması, programı yazan ve dağıtan kişilerin ticari amaç gütmeyip kullanıcıların kullanımına ücretsiz sunmasıdır,
  • Ücretli program ise kullanmak istediğiniz programı belli bir süre deneyip sonra satın almanız gerektiği programlardır,
  • Ücretli programda genellikle 1 ayın sonunda ödeme yapılması gerekir,
  • Bedava Sürüm programda ise ödeme ile ilgili bir zorunluluk yoktur,
  • Ücretli programlardan bazıları deneme sürümü bitiminde tamamen kapanmaz ancak bazı özellikleri kısıtlanmış olabilir,
  • Demo program genellikle tanıtım amaçlı olup birçoğu kullanım amaçlı değildir, ancak kullanıma imkan veren demoların sayısı günümüzde oldukça fazladır,
  • Demo ve Ücretli programların boyutu diskinizde genellikle tam sürümlerinden daha az yer kaplar,
  • Demo ve Ücretli programlarını ücretini ödeyerek satın alabilirsiniz,

  Detaylı Açıklamalar;
  Ücretsiz, kullanıcının belirli bir süre sonra yazılımı kullanmaya devam etmek için ücret ödemek durumunda olduğu sharewareden farklı olarak, ücretsiz ve sınırsız kullanım imkânı tanıyan bir yazılım lisansıdır. Freeware yazılımların da telif hakları söz konusudur. Freeware yazımcıları genellikle “topluma bir şey sunma” motivasyonuyla hareket eden, fakat bunu yaparken isimlerinin de bilinmesini ve yazılımları ile ilgili gelecekteki gelişmelerin kendi denetimleri altında olmasını isteyen programcılardır.


  Kısıtlı yazılım, kullanıcının programı tanımasını sağlayan, zaman ve özellik bakımından kısıtlı sürüme verilen addır. Kullanıcıların İnternet’i en yoğun kullandığı alanlardan biri ücretsiz programlar edinmektir. Çeşitli shareware ve download arşivlerinde bulunabilecek bu tür programlar kullanım biçimleri açısından farklı sınıflara ayrılabilir. Örneğin, bazı programcılar ya da yazılım şirketleri tarafından tüm kullanıcılara sunulan ücretsiz programlar freeware olarak adlandırılmaktadır.

  Belirli bir süre (15 gün, 30 gün vb.) kullanım izni olan programlara shareware adı verilir. Bunların bir bölümü bu süre bitiminde kullanılamaz duruma gelir. Bazıları ise kullanılabilmakte ancak bazı özellikleri işlevsizleşmektedir.

  Shareware ile çok benzer olan, ancak kaydetme gibi yaşamsal özellikleri kısıtlanmış programlara ise genelde demo adı verilmektedir. Uzun süre önce üretilmiş ve artık gözden düşmüş bazı yazılımlar üreticisi tarafından artık ücretsiz sunuluyorsa buna daabandonware adı verilir. Ne var ki, shareware daha çok kullanılan bir ad olduğundan her tür ücretsiz yazılımın bulunduğu sitelere Shareware arşivi denilmektedir.


  Demo, bazı kapalı kaynak kodlu ve ücretli yazılımların kısıtlı ve ücretsiz sürümlerinde verilen addır. Demolarda genellikle önemli işlevlerden bazıları kullanılamaz. Örneğin bir demo yazılım ile yapılan çalışmayı sabit diske kopyalak mümkün olmayabilir. Amaç, potansiyel müşterilere yazılım hakkında fikir verip reklam yapmaktır.

  Demo kavramına en sık bilgisayar oyunlarında rastlanır. Oyunun neye benzediğini göstermek ve oyunu tanıtmak için sadece birkaç bölüm içerir.

  Ayrıca amatör sanatçıların plak şirketlerine seslerini dinlemeleri için doldurdukları kayıtlara da demo adı verilmektedir.


   


  Konuyla ilgili yorumlar

  1. Türker Özpınar

   İnternetten ücretsiz bağdarlama indirirken de açık kaynak kodlu (open source) olup olmadığı da önemlidir zira diğer freeware-larda (ücretsiz yazılımlarda) trojan bulunabilir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir