Jquery ve Ajax arasındaki başlıca farklar;

  • Jquery bir ekip tarafından geliştirilmiş açık kaynaklı javascript kodlama kütüphanesidir.
  • Ajax JavaScript ve XMLHttpRequest kullanımı ile web sayfalarında etkileşimli uygulama yapmanızı sağlayan script dilidir.
  • Ajax, web kodlamada bir uygulanış şekli, Jquery ise bir kütüphanedir.
  • Ajax’ın amacı one-page(tek sayfa) üzerinde uygulama yazmak için yardımcı olmaktır.
  • Ajax ile kodlama yaparak sayfayı yenilemeden yani client tarafından sunucuya arka planda istekler gönderip alabilirsiniz.
  • Ajax genelde web 2.0 ı geliştirip 3.0 yapmış gibi kabul edilir.
  • Jquery dünyada en çok bilinen javascript kütüphanesidir.
  • Jqueryde yoğun bir şekilde animasyon kullanabilirsiniz.
  • İkisi birbiriyle kıyaslanamaz.

Detaylı Açıklamalar;


AJAX Nedir? AJAX (Asynchronous Javascript and XML) birileri tarafından geliştirilmiş bir teknoloji olmayıp, daha çok bir yöntemdir ve içerisinde bir çok teknolojiyi barındırır. Bir yöntem olarak ajax, internet tarayıcılarının asenkron olarak sunucudan istekte bulunmasını sağlayarak web uygulamalarının kullanıcı arabirimini masaüstü uygulamalara bir adım daha yaklaştırır. Geleneksel web uygulamalarında, internet tarayıcıları sunucudan, sayfanın tüm içeriğini getirmesi için istekte bulunur. Kullanıcı gelen sayfa üzerinde bulunan bir bağlantıyı tıklayarak ya da doldurduğu bir formu göndererek yeni bir istekte bulunabilir. Sunucu gelen bu yeni istek için yine kullanıcıya sayfanın tamamını gönderir.

Ajaxın açılımı asenkron javascript ve xml dir, etkileşimli web uygulamaları yazmanıza yardımcı olur.

Ajax XHTML, HTML veya CSS teknolojilerini kullanır, işlemlerinizi dinamik olarak yapar.

 

Jquery nedir?

Web yazılımlarda aktif olarak kullanılan ve Flash uygulamaların en büyük rakibi olan teknoloji sayesinde fotoğraflar, slaytlar, tab menüleri ve galerilerin geliştirilmesi çok daha kolaydır.

Web yazılımlar ile ilgili çalışmalar yapan kişilerin öncelikle CSS ve HTML ile tanışacaklarını söylemiştik. Burada Jquery ile bu prograların bağlantılı olmasındaki en büyük etken; Jquerynin CSS kodlar ile iç içe olmasıdır. CSS teknolojisi kullanılarak oluşturulan statik siteler, görselliği artırılmış animasyon barındıran web siteleri haline gelecektir. Sitenizin çok daha görsel içerikli ve eğlenceli olması konusunda sizlerin en büyük yardımcılarından birisi olacaktır.

Son yıllarda hızla yaygınlaşan wordpress furyasında da en etkili aktörlerden birisi Jquery dir. Bu teknoloji sayesinde WordPress, görselliğini ve kullanım kolaylığını bir adım daha ileriye taşımıştır. Jquery sisteminin en büyük avantajlarından birisi de sadeliğidir. Evet, bu sistemle gereksiz kodlar bir kenara bırakılmış, daha az kodla çok daha iyi işler başarılma konusunda önemli bir yol kat edilmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir