ingilizce ve Türkçe Başlıca Farklar;

  • Türkçe sondan eklemeli bir dildir. İngilizce değil
  • Türkçe  8 sesli 21 sessiz 29 harften oluşur. İngilizce’de farklı olarak Q, W ve X harfleri alfabede bulunur.
  • Türkçe’de Ç, Ş gibi vurgu imli harfler bulunmaktadır.
  • İngilizce olan “to be” fiili Türkçe karşılığı yoktur.
  • Türkçe’de cümle dizilişi Özne, Nesne, Yüklem şeklindedir.
  • Türkçe’de belirli sıfat bulunmamaktadır; belgisiz sıfatlar ise İngilizce’deki kullanımlarını karşılamamaktadır.
  • Şahıs zamirleri ise Türkçe’de İngilizce’ye göre çok daha az kullanılmaktadır.
  • Günlük kullanımda Türkçe’ye Fransızcadan geçen kelimelerin sayısı İngilizceden geçen kelimelerin sayısından fazladır.
İngilizce, dünya üzerinde 1,8 milyar insan tarafından konuşulur. İngilizce günümüzde uluslararası dil, iletişim dili veya dünya dili olarak adlandırılır. İngilizce; artık birçok meslekte gereklilik haline gelmiştir. Dünya üzerinde birçok ülkede resmî dil İngilizcedir. Resmî dil olmadığı pek çok ülkede de yabancı dil olarak öğretilmektedir. Birleşmiş Milletler’in resmi dilidir. İngilizcenin hızla büyümesinin dünyada birçok dilin ölümüne neden olduğu ve dilsel çeşitliliği azalttığı iddia edilir;[kaynak belirtilmeli] bununla birlikte İngilizcenin zamanla farklı diller üretme potansiyeline sahip olduğu da düşünülür,

Ana dili İngilizce olanlar daha çok Amerika Kıtası, Avustralya ve Britanya adalarında bulunmaktadır. Ayrıca Okyanusya’da da çok konuşulan bir dildir.

Dünyada resmi dil olarak en çok kullanılan 3. dil olmasına rağmen dünyada en çok kullanılan 1. dildir. Dünyada İngilizce iletişim dili olarak kabul edilir. Bu yüzden 1 milyarı aşkın kişi en basit seviyede de olsa İngilizce bilmektedir. Bununla birlikte İngilizce en fazla bilinen 2. dil olma özelliğini de kapsar. İngilizce dünyanın çoğu yerinde konuşulur. Ana dili İngilizce olanların en fazla olduğu yerAmerika Birleşik Devletleri’dir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir