Diyet, temelde bir insan ya da başka bir organizma tarafından tüketilen yiyeceklerin toplamıdır. çevreleri bir toplumsal tavır olarak bazı yiyecekleri yiyip yememeyi seçmekle oluşan gruplaşmalardır.

Belli bir şekilde uygulamak, zaruriyet, gelenekler, din, ideoloji, sağlık kaygıları, bağımlılık, ve hastalık gibi birçok sebepten olabilir.

Bazen belli şeyleri ağırlıklı yeme düzeni önerilerine diyet adı verilebilmektedir (su diyeti, muz diyeti vs..) Bazen de belli şeyleri beslenmeden elemek gerekebilir. Buna da diyet veya rejim deme adeti oluşmuştur; tuzsuz, yağsız, glutensiz, vs.. rejim.
Perhiz bir çeşit hastalığı olan kişinin iyileşmek için yiyeceklerinden miktar veya çeşit itibari ile kontrol altına almasıdır. Perhiz hastalıkların tedavisinde kullanılır. Diyetler ise günlük öğünlerimizde yaptığımız her türlü düzenlemeye denir. Yani perhiz diyetin bir alt dalıdır. Perhiz bir diyet uygulamasıdır.

Günlük hayatta kullandığımız diyet kelimesi daha çok zayıflamak amacıyla öğünlerimizde yaptığımız düzenlemeyi ifade eder. Fakat bu yanlıştır ve doğru adı zayıflama perhizidir. Gerçek anlamıyla öğünlerimizde çeşitli amaçlar için yaptığımız her türlü artış azalış v.b. şeyler diyet tabirine uygundur.

 

Mesela şeker hastalarının şeker miktarını ayarlamak için karbonhidratı az olan yiyecekler az yenir. Bu şeker hastalarına uygulanan perhizdir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir